07 Ekim 2017 #9667533

Pronet Güvenlik Sorunlu Sistem, Yetersiz Hizmet!

Düşük pil uyarısı veren duman ve ısı sensörleri düzenli aralıkla yüksek frekansta anlık bir çınlama ile uyarı vermeye başladı. Konuyu Pronet'e ilettiğimde uzaktan ilgili sensörleri kapatarak müdahale edeceklerini ve sesin yok olacağı tarafıma iletildi. Ancak, sensörlerin kapatıldığına dair tarafıma SMS ile bilgi düşülmesine rağmen ses susmadı. Bu durumu tekrar ilettiğimde sisteme gerekli yüklemenin yapıldığı ve zamanla sesin azalarak yok olacağı belirtildi.


Bu denilen de olmadı ve ses devam etti. Tekrar durumdan haberdar ettim ve servis gelene kadar bir şey yapılamayacağını öğrendim. 2,5 günün sonunda servis geldi ve sensörün arızalı olduğu ortaya çıktı. Bu süreç boyunca uykum ve ev içi yaşantım işkence tipindeki ses nedeni ile altüst oldu. Sistemine hakim olmayan, zamanında müdahale etmeyen, müşteri memnuniyetini gözetmeyen Pronet firmasından şikayetçiyim.

Kaan 574 Okunma

Cevaplar

  • Kaan'ın Teşekkür Mesajı10 Ekim 2017

    Yaşanan sıkıntının tekrar etmemesi için gerekli şirket içi girişimlerin yapılacağı konusunda tarafıma ulaşıp bilgi veren ve empati kurarak anlayış gösteren müşteri hizmetleri ve sosyal birim yetkililerine teşekkür ederim.

  • Pronet Güvenlik Temsilcisi09 Ekim 2017

    Sayın Kaan Ö; Öncelikle bu talebinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan, çalışma anlayışına sahip bir firma olarak, siz değerli müşterilerimizden gelen tüm taleplerin her zaman büyük bir hassasiyetle değerlendirildiğini özellikle belirtmek isteriz. Başvurunuzla ilgili olarak müşteri hizmetlerimiz 09.10.2017 tarihte sizinle irtibata geçmiş ve talebiniz hakkın da bilgilendirme yapmıştır. İletişim kanalımız http://www.pronet.com.tr/iletisim üzerinden bize ulaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

  • Pronet Güvenlik Temsilcisi07 Ekim 2017

    Sayın Kaan Ö; Öncelikle, vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede dönüş yapacağız. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi [email protected] ya da http://www.pronet.com.tr/iletisim kanalıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön