Deprem destek listelerine hızlı erişin!
Profilo ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
Ürün Deneyim Raporu
Kullanıcıların ürünle ilgili yaptığı değerlendirmenin sonuçları.
92
Profilo BD3056W3VN
Verim-Performans
9,410
Ergonomi-Kullanışlılık
9,110
Yetkili Servis
9,110
Memnuniyet ve Tavsiye
9,310

Profilo Dolap Kırık Çıktı İlgilenilmiyor

3.306
Ali
Ali 05 Temmuz 2019 17:54

GittiGidiyor sitesinden Eroğlu beyaz eşya evime iyisi adlı kullanıcıdan Profilo bd3056w3vn buzdolabı aldım. Horoz Lojistik ® tarafından geldi ürünü servis dışında açarsak garanti kapsamından çıkacağı söylendi ki o şekilde de açılmaması gerekiyor.

Fakat servisten gelen kişi ürünü açtı ve ezik içindede kırıklar olduğunu gördü fotoğraflarını çekti sonrada bize ürünü teslim alırken açıp bakmamız gerektiğini söyledi bizde eğer açarsak garanti kapsamında olmadığını söyledik ama derdimizi hiçbir şekilde anlatamadık garantisini başlatmıyorum yetkiliyle görüşün sonra tekrar gelelim denildi orada gelen servisin değişim tutanağı tutması gerekiyordu ama tutmadı Horoz Lojistik zaten kesinlikle ulaşılmıyor.

Arıyorum aktarıyorum denip yüzümüze kapatıyorlar gelen servis servis müdürü ile görüşüp değişim olmayacağını ve ürünü aldığınız yer veya kargoyla görüşün biz değişim yapamayız dedi şu an böyle bir sorunla karşılaşıyorum ve taksileri hala devam ediyor parayı almaya gelince çok iyiler ama hizmet yok 3 hafta sonra düğünüm var lütfen yardımcı olun.

Profilo Logo
Profilo05 Temmuz 2019 17:54
Ali
Ali06 Temmuz 2019 18:39

Merhaba gitdigidiyor sitesi aracılığıyla Profilo marka buzdolabı satın aldım. Ürün kısa sürede geldi getiren taşıyıcı firma (Horoz Lojistik) ürünü açmamamız gerektiği açıldığında garanti kapsamı dışına çıkacağı bilgisini verip teslim kağıdına kapalı kutu olarak teslim aldım notunu yazdırdı. Ürünü evime taşıyıp servis garanti başlatıp açması içi çağırdığımda ürünün ayıplı (hasar durumu sağ alt arka kısım ezik yamuk sol üst arka kısım ezik yamuk iç kısımlar çatlak) ürünü bu şekilde gören servis personeli dahi daha öce hasar görmüş ve yeniden ambalajlama yapılmış dedi buna rağmen tutanak tutmayıp resimleme yapıp Profilo genel müdürlüğe resimleri paylaştı müdürlüğün geri dönüşü ürünü değişim yapılmayacağa dilerseniz hasar ücret karşılığı onarıla bileceği şeklinde olmuştur. Profilo ve Horoz Lojistik bu ürünün bu halde bana tesliminden hiçbir sorumluluk kabul etmiyor hepsi hatasız firma olduklarını bu ürünün bu hale gelmesine benim sebep olabileceğimi daha söylediler.

Ürün Deneyim Raporu
Kullanıcıların ürünle ilgili yaptığı değerlendirmenin sonuçları.
92
Profilo BD3056W3VN
Verim-Performans
9,410
Ergonomi-Kullanışlılık
9,110
Yetkili Servis
9,110
Memnuniyet ve Tavsiye
9,310

Benzer Şikayetler

profile
1.024
6 gün önce

Profilo Yetkili Servis Fahiş Fiyata Temizlik Ve Bakım Ürünü Satıyor

Beyaz eşyaların kurulumu sırasında buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi için temizlik ve bakım ürünü olduğunu iddia ettikleri 3 adet ürünün dışarıda tanesi 250 TL'den satıldığını ilk kuruluma özel 170 TL'den alabileceğimi ve sonraki alımlarda bu fiyatın 250 TL ve üstü olacağını dile getir...

profile
432
14 Eylül 2022
profile
Aysel'in Teşekkür Mesajı

“Rabia Hanim ve Öznur Hanim sorunu çözdüler. Teşekkürler”

Profilo Yanlış Teslim Tarihi Yanlış Adres Yazmış

Profilo online alışveriş sitesinden dün 1111975214 no ile iki adet beyaz eşya sipariş ettim. Teslim tarihi 1 gün sonrası yani 14'u olarak atanmış. Hem...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .