15 Temmuz
#12272122

Profilo Benden Kaynaklanmayan Sorun İçin Para Aldı

Profilo garantili bulaşık makinemde yıkamadan sonra tabaklarda ve bardaklarda koku olmasından dolayı Profilo yetkili servisini aradım. Bulaşık makinemdeki sorunu bildirdim, servis yönlendirmesi yapıldı.


Servis geldi, yapılan işlem pompa yüke gelince takılıyordu. Etrafı temizlenerek sorun giderildi, tüketici hatası yoktur temizleyici verildi yazıyor ve benden 65 TL ücret aldılar. Çamaşır makinemde de sorun oldu ondan da 65 TL ücret aldılar.

Aydın Aydın 3.401 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aydın15 Temmuz

    Yetkili servis teknisyen notunda belirtildiği gibi tüketici hatası yoktur yazıldığı halde garantili olan bulaşık makinemin ve benden 65 TL ücret alınması yasal olup olmadığını bilmek istiyorum. Bu konuda Profilo servisi beni arayıp 65 TL ücret alınması normal olduğunu söyledi bu ücretin Tüketici Hakları konunlarına uygunluğunu araştırıp bu konuda şikayetimi belirtmek istiyorum.

  • Profilo Temsilcisi15 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 77 66 Profilo Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.profilo.com.tr’den Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, PROFİLO İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları