10 Mayıs 2013

Profilo B.E. Buzdolabım Soğutmuyor!

2011 yılında Profilo BD5700XNF marka buzdolabımın yeteri kadar soğutmuyor. Aldığımız ürünler 2-3 gün gibi süre de bozuluyorken alt kısmındaki sebzelik kısmı tüm sebzeleri donduruyor. Ayar kısmının ilk derecesi de son derecesi de aynı soğutmayı sağlıyor.Servise haber verildi.Toplam 3 kez servis geldi ama hiçbirinde sorun çözülmedi.

Hatta buzdolabına 1 hafta boyunca derece yerleştirildi, derece servise gitti, ama cevabı '' buzdolabınızda sorun yok'' oldu.Servis buzdolabında sorun yok diyor,ürünü değiştirmiyorlar.İki buçuk yıldır bu buzdolabı ile uğraşıyorum, artık yoruldum. bir daha asla BSH ürünleri almam .

Erdal 568 Okunma

Cevaplar

  • Erdal 10 Ekim 2014

    Servis geldi-gitti.Biraz düzelir gibi oldu ama yine bozuldu.Buzdolabı arızası o kadar kötü ki tüm yiyecekleriniz (özellikle dondurucuda olanlar) bir arıza ile bozuluyorlar.Neyse biz bu dolaptan bıktık yeni bir Arçelik buzdolabı aldık.

  • Erdal 09 Temmuz 2013

    Şimdilik sorun yok ama isterdim ki bu kadar sorun çıkaran bir ürünü yenisi ile değiştirsinler.

  • Profilo B.E. Temsilcisi10 Mayıs 2013

    Sayın İlgili, Başvurunuz Genel Müdürlüğümüze iletilmiş olup, gerekli işlemler başlatılmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz. Saygılarımızla, PROFİLO İletişim Merkezi 444 77 66

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön