Toplam çözüm sayısı
..
Prof Saraçoğlu ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Eda'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Prof Saraçoğlu Kargo Problemi; Eve Teslim Olmayan Kargo

5700görüntüleme
Eda
Eda 27 Nisan 04:04

Prof Saraçoğlu bir kürünü yapmak için ürün aldık zerdeçal yerine iki adet zencefil almışız. Tekrar sipariş verip zerdeçal aldık. Babam Covid'den hastane de yatıyordu. O çıktıktan sonra destekleyici yapar yediririz dedik ve her ürünün saraçoğlu olmasına dikkat etmek istedik. Fakat 10 TL Kargo verdiğimiz halde ürün adrese teslim olmuyor. Ayrıca bu pandemi döneminde sokağa çıkma yasakları karantina vs derken neredeyse 15 gündür kargonun gelmesini bekliyoruz çünkü problem olan kısım kargo ile ilgili değil satıcı firma ile ilgili 10 TL alıyorsunuz ve eve ® kadar gönderim yapmıyorsunuz bizim gidip kargodan almamızı beyan ediyorsunuz 2 -3 kere iletişime geçip durumdan haberdar ettim fakat ürün 15 gündür elimize geçmedi. Çok şükür babamız hastaneden çıktı iyileşti fakat biz hala kürü yapamadık. Mağdur olduk başka ne diyebilirim ki!

Prof Saraçoğlu Logo
Prof Saraçoğlu27 Nisan 08:32

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili işlemlerimizi başlatıyoruz. Şikayetvar aracılığıyla bize iletmiş olduğunuz mesajınızı kayıtlarımıza aldık. Konuyu inceleyeceğiz ve sistemimizde kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden size en kısa sürede dönüş yapacağız. Bize aşağıda belirttiğimiz kanallardan her zaman ulaşabilirsiniz. - [email protected] - (0216) 457 34 10 İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Saraçoğlu San. ve Tic. A.Ş.

Prof Saraçoğlu Logo
Prof Saraçoğlu27 Nisan 12:25

Değerli müşterimiz , Başvuruya yönelik yapılan incelemede internet üzerinden vermiş olduğunuz siparişine yönelik adres bilgileriniz kontrol edilmiş, adres bilgilerinizde sokak ve cadde ismi eksik olduğundan adrese teslimat yapılamamıştır. Bu aşamada kargo firmasının sistemi otomatik olarak ürünleri kargo firmasının şubesinden alınması şeklinde yönlendirmiştir. İade sürecinde olan ürünleriniz için adres güncellemesi yaparak ürünler tekrar yönlendirilecektir. Sağlıklı günler dileriz. Bize aşağıda belirttiğimiz kanallardan her zaman ulaşabilirsiniz. - [email protected] - (0216) 457 34 10 İyi günler dileriz.

Eda
Eda27 Nisan 16:17

Ben Kargo Erzincan da iken sizi iki kere aradım ve düzeltilmesini istedim. Konuştuğum kişi düzeltildi dedi ve evinize gelecek dedi. 2-3 gün sonra sisteme baktığımda iade edildiğini gördüm. O zaman cadde sokak bilgisi düzeltilse idi süre uzamazdı. Bu da kargonun gelmesinin 1 hafta daha uzadığını gösteriyor. Sizin bu durumda ekstra bir şey yapmanıza zaten gerek kalmıyor. Benim ev adresimde cadde ve sokak bilgisi yok ben adresi tam bir şekilde yazdım. Sürekli internet alışverişi yapan biriyim ve her yer de aynı adresi kullanıyorum. Ve en kısa zamanda evime ürün geliyor. Tek sizin firmanızda böyle sorun yaşadım. Hayır en baştan kargoyu vermeden arayıp deseydiniz ki adreste sıkıntı var cadde sokak ismi lazım vs bir geri dönüş yapılsaydı böyle sorun yaşanmazdı. 20 gündür ilaç kürü yapacağız ürün gelmedi gelmiyor. Müşteri memnuniyetini yerine getirmenizi istiyorum. Geri giden kargoyu tekrar kargolamak ve sürenin daha da uzatılmasına vesile olmak müşteri memnuniyeti değildir!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile