Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Portavision Hatalı Ürün Gönderdi, Müşteri Destek Hattı Cevap Vermiyor

Kerem
15 Mayıs 23:33
309

Postavision'dan 6 Nisan'da beyaz renkte bir projeksiyon cihazı satın aldım. Sitede bazı bilgiler, özellikle ekran çözünürlüğü konusunda belirsizdi. Sitede bazı yerlerde 1920x1080 piksel, bazı yerlerde ise 1280x720 piksel olarak belirtilmişti. Bu nedenle satın almadan önce Instagram üzerinden bilgi aldım. Ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere satıcı, yerel işletim sistemi çalışırken verilen görüntünün 1080p olduğunu, HDMI bağlantısı yapıldığında ise 720p görüntü verdiğini söyledi.

Ürün elime ulaştıktan sonra görüntü kalitesinin kötü olduğunu fark edip kontrol ettiğimde, herhangi bir bağlantı olmaksızın yerel görüntünün 1280x720p olduğunu gördüm. Satıcıya hem Instagram hem de WhatsApp destek hattı üzerinden durumu bildirdim ancak tekrar 1080p kalitede olduğunu iddia etti. 720p olduğuna dair gönderdiğim görüntüler üzerine ise cevap vermeyi kesmişler, herhangi bir şekilde satıcıya ulaşamıyorum. Ürün elime geçeli yaklaşık 2-3 hafta oldu ancak hâlâ ulaşamadım.

Ayrıca cihaz çok yavaş çalışıyor ve sürekli donma sorunu yaşıyorum. Görüntüde de silinmeyen lekeler mevcut. Ek olarak, satın almadan önce Instagram üzerinden tüm uygulamaların indirilip indirilmediğini sormuştum ve tüm Google Play Store uygulamalarının desteklendiği söylenmişti; ancak Disney+ uygulaması desteklenmiyor. Şu anda satıcı herhangi bir destek sağlamıyor.

Ek olarak, ürün diğer şikayetlerde de belirtildiği üzere yaklaşık 1 hafta sonra yükleme ekranında takılı kaldı ve yaklaşık yarım saat sonra fabrika ayarlarına dönülmesi gerektiğini belirten bir uyarı aldım ve cihazı sıfırlamak zorunda kaldım. (Görselini ekte görebilirsiniz.) Yani kısaca cihazın durumu içler acısı; bir ürün ucuz olabilir ancak bu kadar kısa sürede arızalanmamalı. Ayrıca müşterilere ürün hakkında yanıltıcı bilgiler verilmemeli.

Satıcıdan iddia ettiği görüntü kalitesini sunan bir projeksiyon talep ediyorum. Birkaç gün daha cevap alamazsam gerekli mercilere başvuracağım. İddia edilen kalitede ürün göndermedikleri gibi, sorunu fark edince iletişimi kesiyorlar. Benim gibi üründen şüphe etmeyen diğer müşteriler ise 1080p görüntü aldıklarını düşünerek ürünü kullanmaya devam ediyorlar.

profile profile
2 Destek
16 Mayıs 17:54 (Şikayetten 18 saat sonra)
Kerem
16 Mayıs 23:49

Belirttiğim sorunlardan sadece görüntüde leke ve cihazda donma sorunlarına çare olabilecek bir çözüm olarak aynı ürünün yenisini gönderelim önerisinde bulundunuz. Ardından asıl sorunumun 1080p beyanıyla satılan ürününüzün 720p çıkması olduğunu söyleyince de günlerce mesajlarıma cevap verilmedi. Mesajıma cevap verilmediğinde elimdeki ürünü size göndermemi beklemezsiniz diye düşünüyorum. Bugün bu şikayet sonrası WhatsApp üzerinden bana farklı bir numaradan ulaşıldı ancak yine aynı şekilde "ürünü geri gönderin yenisini gönderelim" denildi. Ekran çözünürlüğünün yine 1080p olduğunu iddia ettiler. Cihaz çözünürlüğüyle ilgili attığım görseller şirket için pek yeterli gelmedi diye düşünüyor ve yenilerini ekliyorum. Birkaç farklı uygulama ile aldığım sonuçlar ve smpte smpte (Sinema ve Televizyon Mühendisleri Derneği) tarafından hazırlanan çözünürlük testini ekte paylaşıyorum. Aynı görselleri WhatsApp üzerinden de yolladım ancak henüz bir dönüş olmadı, mesai bitimi diye umuyorum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

PortaVision İade Konusunda Mesajlara Bakmıyorlar

Furkan
14 Haziran 22:16
9
PortaVision İade Konusunda Mesajlara Bakmıyorlar
PortaVision İade Konusunda Mesajlara Bakmıyorlar
PortaVision İade Konusunda Mesajlara Bakmıyorlar
2

PortaVision Ürün Elime Ulaşmadı

Burak
11 Haziran 14:37
50
PortaVision Ürün Elime Ulaşmadı
PortaVision Ürün Elime Ulaşmadı
PortaVision Ürün Elime Ulaşmadı

Portavision Android Projeksiyon Cihaz Donması

Oğuz
11 Haziran 09:18
85
Portavision Android Projeksiyon Cihaz Donması
Portavision Android Projeksiyon Cihaz Donması
+6
2

PortaVision Kalitesiz Ürün Ve Müşteri Hizmetleri Sorunu

Hasan
06 Haziran 06:03
94
PortaVision Kalitesiz Ürün Ve Müşteri Hizmetleri Sorunu

PortaVision Satış Sonrası Destek Ve Ürün Kalitesi Sorunu

Yılmaz
30 Mayıs 19:20
156
Benzer Şikayet Yaz