12 Aralık 2013
#2168279

Polaris'ten Aldığım Kışlık Bottan Memnun Kalmadım!

9 Aralıkta (3 gün evvel) Ankara-Kızılay İzmir Caddesindeki Polaris mağazasından aldığım kışlık su geçirmez botu sadece 1 gün kullandım. Memnun kalmadığımı ve iade etmek istediğimi söyledim. Ancak firma botu fabrikaya göndereceklerini 20 iş günü beklemem gerektiğini ve oranın talimatına göre yapacaklarını söylediler.


Peki ben bu sürede ne giyeceğim? Neden insanları mağdur ediyorlar ve işi yokuşa sürüyorlar? Firmanın facebook twitter ve sitesinden yazdım, hatta telefonla aramama rağmen hiçbir şekilde yetkililere ulaşamadım? En kısa sürede firmadan mağduriyetimin giderilmesini bekliyorum.

Atalay Atalay 103 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Atalay16 Aralık 2013

    Bir daha kesinlikle tercih etmeyeceğim ve kimseye de önermeyeceğim bir marka

  • Polaris Temsilcisi13 Aralık 2013

    Sayın Atalay GELERI, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Dışarıda kullanılmış olan ürününüz ile ilgili bir durum yaşadığınızda ürünü incelemeye alarak yardımcı olabilmekteyiz. Fatura veya değişim kartı ile birlikte ürünün satın alındığı mağazaya başvurulduğu takdirde ürünlerimiz incelemeye alınmaktadır. İncelemenin sonucuna göre üretimden veya üretilen malzemeden kaynaklanan durumlarda ürün değişikliği yapılmaktadır. Yaşanan durum farklı nedenlerden kaynaklanıyor ise ürünün tadilatı gerçekleştirilebilmektedir. Mağazalarımıza bırakılan ürünlerin incelenme süresi 15 iş günüdür. Söz konusu süre ürününüzü teslim ettiğiniz ve ürün inceleme formunuzun düzenlendiği tarih itibariyle başlamaktadır. İncelemenin sonucuna göre ilgili mağazanın tarafınıza bilgi vereceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları