13 Aralık 2013
#2169059

Polaris'ten Aldığım Ayakkabının Burnu Soyuldu!

Polaris Viaport şubesinden aldığım ayakkabının bir gün sonra giydiğimde burun derileri soyuldu. Polaris Ümraniye şubesine ürün değişimi için gittiğimde gereken ilgi ve alakayı göremedim. Ürünü değiştirmek veya para iadesi talep ettiğimde para iadesi yapamadıklarını, ürünüde 15 günlük yasal süreç içerisinde haber vereceklerini fakat haberin olumsuzda olabileceğini söylediler.


Bu ürün sadece bir gün giyilmiştir. Sayın yetkili ürünümüzün kısa süre içerisinde değişmesini talep eder gerekli hassasiyeti göstereceğinizi umarım. Tarafıma bilgi verilmesini rica ederim. İletişim bilgilerim Ümraniye Polaris şubesinde mevcuttur.

Veli Veli 104 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Polaris Temsilcisi13 Aralık 2013

    Sayın Veli Kızıltan, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Dışarıda kullanılmış olan ürününüz ile ilgili bir durum yaşadığınızda ürünü incelemeye alarak yardımcı olabilmekteyiz. Fatura veya değişim kartı ile birlikte ürünün satın alındığı mağazaya başvurulduğu takdirde ürünlerimiz incelemeye alınmaktadır. İncelemenin sonucuna göre üretimden veya üretilen malzemeden kaynaklanan durumlarda ürün değişikliği yapılmaktadır. Yaşanan durum farklı nedenlerden kaynaklanıyor ise ürünün tadilatı gerçekleştirilebilmektedir. Mağazalarımıza bırakılan ürünlerin incelenme süresi 15 iş günüdür. Söz konusu süre ürününüzü teslim ettiğiniz ve ürün inceleme formunuzun düzenlendiği tarih itibariyle başlamaktadır. İncelemenin sonucuna göre ilgili mağazanın tarafınıza bilgi vereceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları