21 Şubat 2013

Polaris Hatalı Tadilat Yapıldı!

Polaristen aldığım 5 nokta özelliğine sahip spor ayakkabılarım aldığım ilk hafta topuğuma vurma yaptı. Bu nedenle ürünü polaris aracılığı ile tadilata gönderdim ve yapılabilecek işlemler için tarafıma bilgi verilerek işlem yapılmasını talep etmeme rağmen habersiz olarak topuk yükseltme işlemi uygulandı.

Tarafıma bildirim yapılmadan yükseltme yapılması ve spor ayakkabı topuklu ayakkabı gibi kullanmak istememem nedeniyle ürünü tekrar tadilata yolladım. Bu işlemler toplamda 6 ay içerisinde 3 kez tadilata gönderme ve ürünü kullanamamam sebebi ile ürün değişimini talep ediyorum. Takip numaram 568673395'tir. Acil olarak çözüm bekliyorum.

İlhan 55 Okunma

Cevaplar

  • Polaris Temsilcisi21 Şubat 2013

    Sayın İlhan ALBAYRAK, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünlerimiz ile ilgili bir durum yaşadığınızda, ürünü incelemeye alarak yardımcı olabilmekteyiz. İncelemenin sonucuna göre üretimden veya üretilen malzemeden kaynaklanan durumlarda ürün değişikliği yapılmaktadır. Yaşanan durum farklı nedenlerden kaynaklanıyor ise ürünün tadilatı gerçekleştirilebilmektedir. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön