06 Eylül 2013
#1997070

Polaris Ayakkabının Kalitesinin İsmiyle Uyuşmaması!

104702 model dress erkek ayakkabı aldım. Polaris'in yıllardır isminin ve malının kalitesine güvenerekten lakin ilk giyinmemde ayaklarımın küçük parmağımdan büyüğüne kadar hepsini şişirdi, su topladı. Ayrıca ayak taban arkalarıda şişti. İlk giyinmemdeki rahatlık birkaç saat sonra yok oldu. İnsan sağlığında ayakkabının büyük rol oynadığını düşünürsek; bu sorunun çözülüp bana dönülmesini istiyorum.


NOT: Bu sorunu mağaza yetkililerine bildirmeme rağmen bana garanti kapsamında kalıba gönderilip 1 ay içerisinde geleceğini söylediler. 1 ayda hangi işlemlere tabii tutuluyor merak ediyorum. Tüketici haklarına mı bildirmeliyim?


ŞUBE:Kayseri Sivas Caddesi

Yaşar Yaşar 143 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yaşar07 Eylül 2013

    Şikayet üzerine ayakkabıyı aldığım firmaya bıraktım.. Ayakkabının değişme özelliği varsa 42 numara ile değiştirilmesini rica ediyorum neden die bir soru yöneltecek olursanız da kalıbın darlığı parmak uçlarıma ve ökçeme vurduğundan dolayı su topladı sizlerin gerekli ilgiyi duyduğunuz için teşekkürler..

  • Polaris Temsilcisi06 Eylül 2013

    Sayın Yaşar KARADUMAN, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünlerimiz ile ilgili bize ulaşan her bildiriminiz, tarafımızdan hassasiyetle değerlendirilerek teknik ekibimiz tarafından incelemeye alınmaktadır. İncelemenin sonucuna göre üretimden veya üretilen malzemeden kaynaklanan durumlarda ürün değişikliği yapılmaktadır. Yaşanan durum farklı nedenlerden kaynaklanıyor ise ürünün tadilatı gerçekleştirilebilmektedir. Shop mağazalarımıza bırakılan ürünlerin incelenme süresi 15 iş günüdür. Söz konusu süre ürününüzü teslim ettiğiniz ve ürün inceleme formunuzun düzenlendiği tarih itibariyle başlamaktadır. İncelemenin sonucuna göre ilgili mağazanın tarafınıza bilgi vereceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler