11 Kasım 2013
#2109256

Polaris Ayakkabım Yanlarda Açılma Yaptı!

Polaris Neomarin mağazasından bir bot aldım. Sadece iki gün kullandım ve sonrasında yanlardan açılma yaptı değiştirmek için mağazaya gittim. Botları giymeden getirseydim değiştirebileceklerini ama kullandığım için önce fabrikaya göndermeleri gerektiğini söylediler. Yaklaşık yirmi gün sonra botun tadilatının yapıldığını söyleyip elime tutuşturdular.


Ben tadilat değil değişim istediğimi ısrarla söyledim fakat değişim yapmadılar. Tekrar kullandığımda yine açılıp elimde patlayacak bir bot için para ödedim. Ayrıca isteseydim açılan yeri bir ayakkabı tamircisinde yirmi gün değil yirmi dakikada yaptırırdım. Hem zamanımdan hem paramdan oldum. Yetkililerden telafisini istiyorum.

Hacer Hacer 300 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Polaris Temsilcisi11 Kasım 2013

    Sayın Hacer Sapçı, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünlerimiz ile ilgili bize ulaşan her bildiriminiz, tarafımızdan hassasiyetle değerlendirilerek teknik ekibimiz tarafından incelemeye alınmaktadır. İncelemenin sonucuna göre üretimden veya üretilen malzemeden kaynaklanan durumlarda ürün değişikliği yapılmaktadır. Yaşanan durum farklı nedenlerden kaynaklanıyor ise ürünün tadilatı gerçekleştirilebilmektedir. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları