30 Mart 2013

Polaris Ürününe Sahip Çıkmıyor!

Adına güvenerek satın aldığım çizme nadir aralıklar ile kullanmama rağmen uç kısmından deforme oldu. Yaklaşık 1. 5 ay sonrasında yaşadığım bu sorunun çözülmesi için satın aldığım bayide aldım soluğu. Satış esnasında ki kibarlığın zerresini göremedim karşımda ! dahası hiç birşey yapamayacağını ısrarla söyledi.

Sonrasında eşim yetkili kişi ile görüştü akabinde merkeze incelemeye göndereceğini söyledi. 1 aydan fazla süreceğini defalarca dile getirdi ancak (!) 10 gün sonra bana msj geldi '' tadilat olan ürününüzü alabilirsiniz'' diye. Bugün ürün elime geçti ve verdiğim poşetten çıkmamış bile! parayı kumdan sıyırmıyorum ben! En kısa zamanda sorunumun çözülmesini istiyorum!

Sevcan 34 Okunma

Cevaplar

  • Sevcan 01 Nisan 2013

    Bana, sizi tercih ettiğim için teşekkür etmeyin! Ve otomatik mesaj göndermeyin. Çocuk değilim ben neyi nasıl kullandığımı idrak edecek, dahası haksız olduğumu bildiğim anda çirkinleşmeyecek bir yaştayım. Şu durumda sonuna kadar haklıyım! Siz gereğini yapmazsanız tüketici haklarına kadar gideceğim. Gerekirse çizmeye verdiğim paranın katı çıkar cebimden farketmez. Ben bu işin peşini otomatik bir mesaja bırakmam.

  • Polaris Temsilcisi01 Nisan 2013

    Sayın Sevcan BEKAR, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünlerimiz ile ilgili bir durum yaşadığınızda ürünü incelemeye alarak yardımcı olabilmekteyiz. İncelemenin sonucuna göre üretimden veya üretilen malzemeden kaynaklanan durumlarda ürün değişikliği yapılmaktadır. Yaşanan durum farklı nedenlerden kaynaklanıyor ise ürünün tadilatı gerçekleştirilebilmektedir. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön