28 Ağustos 2013

Polaris Tabanı 1 Ayda Çıkan Ayakkabının Değişimi Yapılmadı!

Bundan 2 ay önce Polaris Ümraniye-Santral şubesinden bir ayakkabı aldım. Ayakkabıyı iş yerimdeki sadece özel günlerde giymeme karşın (yani 2 ayda 10 kez giydim) ayakkabı tabanının topuk kısmından çıktı.

Titiz kullanan biri olmama karşılık bu şekilde olması canımı sıktı. Aldığım mağazaya götürdüm benden fatura istediler. Şimdi bir tüketici 2 ay aldığı ürünün faturasını saklamak zorunda değildir.

Ayakkabının üzerinde eğer ki Polaris yazıyor ve aldığım günün kaydı onlarda duruyorsa değişim yapmamak için bahaneler üretiyorlar. Neyse merkez ofislerinin numarasını veriyorlar. Orayla görüşün diyorlar. 0212 445 77 75 nolu merkez ofislerini arıyorum ama asla cevap vermiyorlar. İlgilenirseniz sevinirim.

Seval 93 Okunma

Cevaplar

  • Polaris Temsilcisi28 Ağustos 2013

    Sayın Seval ÇELİK, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Katma Değer Vergisi 54 numaralı genel tebliğ esaslarına göre faturası, kasa fişi veya hediye kartı ibraz edilmeyen ürün değiştirilmez. Ürünle ilgili inceleme, iade, değişim ve tadilat gibi taleplerinizin karşılanabilmesi için fatura, fiş veya hediye kartı ibraz edilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön