03 Şubat 2014

Polaris Hasarımı Gideremedi.

2013 Aralık ayında aldığım çizmemin daha 1 ay dahi kullanmadan tokası düştü. Aldığım Polaris mağazasına götürdüğümde 15 iş gününde yapılıp teslim edileceği söylendi. Çizmem elime 3 hafta sonra ulaştı fakat gönderdiğim gibi geri geldi. Hiçbir şey yapılmamıştı. Mağaza görevlisi özür diledi ve çizmeyi tekrar gönderdi.

Şuanda göndereli 2 hafta olmasına rağmen çizmemden hala haber yok. Müşteri temsilcisini aradığımda bant kaydı çıkıyor ve mesaj bırakmamı istiyor. Kış bitiyor, çizmeler sezonlarını indirimine girdi benim çizmem hala yok. Mağduriyetimin en kısa zamanda giderilmesini istiyorum.

Özlem 173 Okunma

Cevaplar

  • Polaris Temsilcisi03 Şubat 2014

    Sayın Özlem Akkoca, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünlerimiz ile ilgili bir durum yaşadığınızda, ürünü incelemeye alarak yardımcı olabilmekteyiz. Fatura veya fiş ile birlikte ürünün satın alındığı mağazaya başvurulduğu takdirde, ürünlerimiz incelemeye alınmaktadır. İncelemenin sonucuna göre üretimden veya üretilen malzemeden kaynaklanan durumlarda ürün değişikliği yapılabilmektedir. Yaşanan durum farklı nedenlerden kaynaklanıyor ise ürünün tadilatı gerçekleştirilmektedir. Bununla beraber, ürünlerimizde kullanılan aksesuarlar ile ilgili garantimizin bulunmadığını iletmek isteriz. Ürünü, fatura veya fiş ile birlikte satın almış oluğunuz mağazaya incelenmek için bırakabilirsiniz. Aksesuarınızın bulunması durumunda tadilatı gerçekleştirilebilecektir. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön