03 Şubat 2014

Polaris Çocuk Ayakkabısında Açılma Oldu.

19.01.2014 Tarihinde hata yapıp Pendik Polaris mağazasından çocuk ayakkabısı aldık. Alırken 6 ay garantili olduğu söylenip içimiz rahatlatıldı. Nasıl olsa bunu çocuk giyecek garantisi de var dedik aldık. Çocuk giydi üçüncü günü sağ ayakkabı taban kısmı komple açıldı ve çocuğun tek hatası ayakkabıyla yürümek oldu.

Mağazaya götürdüğümüzde personel kasada ki A*** Hanım bize 21 günlük süreçten bahsetti hakkımızı aramaya çalışırken mağaza müdürüne gösterip gerekirse göndermeye gerek kalmayacağını söyledi. Fakat sonuç bariz üretim hatası olan ayakkabının 21 günlük sürecini bekliyoruz. Nerede kaldı garanti, nerede kaldı tüketici hakları.

Tayfun 271 Okunma

Cevaplar

  • Polaris Temsilcisi03 Şubat 2014

    Sayın Tayfun Kartal, Öncelikle, Polaris ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünlerimiz ile ilgili bir durum yaşadığınızda ürünü incelemeye alarak yardımcı olabilmekteyiz. Fatura veya değişim kartı ile birlikte ürünün satın alındığı mağazaya başvurulduğu takdirde ürünlerimiz incelemeye alınmaktadır. İncelemenin sonucuna göre üretimden veya üretilen malzemeden kaynaklanan durumlarda ürün değişikliği yapılmaktadır. Yaşanan durum farklı nedenlerden kaynaklanıyor ise ürünün tadilatı gerçekleştirilebilmektedir. Shop mağazalarımıza bırakılan ürünlerin incelenme süresi 15 iş günüdür. Söz konusu süre ürününüzü teslim ettiğiniz ve ürün inceleme formunuzun düzenlendiği tarih itibariyle başlamaktadır. İncelemenin sonucuna göre ilgili mağazanın tarafınıza bilgi vereceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Polaris Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön