26 Şubat 2013

Piranha Ürünüm Şarj Olmuyor!

Piranha'dan almış olduğum TV'li DVD oynatıcı şarj olmama problemi nedeniyle şuan 4.kezdir Piranha yetkili serviste bulunmaktadır. İlk 3 kez gidişinde servis formunda garanti dahili yapılmıştır yazılmış ama cihaz gene aynı yapılan hiçbir şey yok. Cihazın normalde 4.kez aynı arızadan gitmesi durumunda iade hakkımız olması gerekiyor ama servisteki arkadaşlar kapak kısmını bozup bana kapak arızası var diye 30 tl talep ettiler. Halbuki cihaz 4. keredir şarj problemiyle gitmişti. Ne Piranha ne de Bimeks sattıkları ürünün arkasında durmuyorlar. 2 firmayı da Tüketici Mahkemesine şikayet edeceğim.

Gökhan 135 Okunma

Cevaplar

  • Piranha Temsilcisi09 Mayıs 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle verdiğimiz link üzerinden ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır. http://destek.piranha.com.tr

  • Piranha Temsilcisi21 Şubat 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle destek mailimize; ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön