08 Nisan 2013

Piranha Ürünün Arızası Giderilmeden Gönderildi!

2012 kasım ayında Üsküdar Evkur şubesinde 2 adet tablet aldım ve kullanmadan arızalı çıktı. Özel sigorta ya gönderildi uzun bir beklemeden sonra telefonda birinin yeni geldiği diğerinin ise yapılmakta olduğu söylendi. Elime ulaştığı zaman da gördüm ki aynı şekilde geri gönderilmiş. Yanlış bilgi verildi ve kabul etmediler bunu. Kullanmadığım ürünün parasını ödemek zorunda kaldım. Memnun değilim ve başka bir ürün ile değişmek istiyorum veya paramın iade olmasını. şikayetçiyim bu durumdan ve yardımcı olmanızı istiyorum. Müşteriyi mağdur etmeye hakkınız yok. Eğer bu konu ile ilgilenen olmaz ise gerekli yerlere başvuracağım.

Aysel 74 Okunma

Cevaplar

  • Piranha Temsilcisi09 Mayıs 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle verdiğimiz link üzerinden ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır. http://destek.piranha.com.tr

  • Piranha Temsilcisi21 Şubat 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle destek mailimize; ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön