27 Ağustos 2013

Piranha Servis Tabletimi Kabul Etmiyor!

Bir internet sitesinden Piranha tablet aldım, tableti ilk kullandığımda sesinde bir problem olduğunu fark ettim. Bunun üzerine Piranha'nın internet sitesine girip gerekli evrakları düzenledim ve internet sitesinde de belirtiği üzere firmanın destek merkezine kargo yolu ile gönderdim.

Bir kaç gün sonra gönderdiğim kargonun üzerinde telefon numaram olmadığı için geri gönderildi.
Bunun üzerine telefon bilgilerimi yazarak tekrar gönderdim. Ancak kargonun bu sefer gerekçe gösterilmeden kabul edilmedi ve tekrar tarafıma geri gönderildi.

Müşteri hizmetlerini aradığımda telefonu açan yok. Aldığım tabletin 2 yıl garantisi olmasına rağmen firma garanti işlemlerini yapmamaktadır.

Ayhan 247 Okunma

Cevaplar

  • Piranha Temsilcisi09 Mayıs 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle verdiğimiz link üzerinden ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır. http://destek.piranha.com.tr

  • Piranha Temsilcisi21 Şubat 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle destek mailimize; ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön