30 Nisan 2013

Piranha Servis Hizmet Kusuru!

Piranha navigasyon cihazımın ekranındaki fiziksel kırık dolayısıyla tamirata gönderdim. Tamirat işlemi için de 150 TL ücret ödedim. Cihazı geri gönderdiklerinde ekranda fiziksel kırık olduğunu gördüm. Firmaya mail attığımda cihazı geri göndermemi istediler. Cihazı geri gönderdim. Kontroller sonucunda tekrar 140 TL tamirat ücreti istemektedirler. Anlayacağınız aynı tamirat için 2 defa ücret istemektedirler. Cihazı alırken indirim vardı o indirimi tamiratlarla geri alacaklar anlaşılan. Böyle bir yetkili servis çalışması hiç görmüş değilim.

Gürol 47 Okunma

Cevaplar

  • Piranha Temsilcisi09 Mayıs 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle verdiğimiz link üzerinden ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır. http://destek.piranha.com.tr

  • Piranha Temsilcisi21 Şubat 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle destek mailimize; ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön