21 Mart 2013

Piranha Navigasyonum Çalışmıyor!

Şubat ayının 18 in den bu yana Piranha teknik desteğe şikayetimi ilettim.Aradan haftalar geçmesine rağmen sorunum hala devam ediyor ve en son göndermiş oldukları mesajda şu yazıyordu 'Yaşamış olduğunuz sorunu tam olarak belirtirseniz gerekli dönüş sağlanacaktır.' iyi ama siz bu zamana kadar sorunu anlamadıysanız neyi çözmeye çalışıyordunuz.

Para ödeyerek aldığım bu sistem malesef bırakın çalışmayı 5 km ötesine bile götüremiyor. Para iadesi istediğim de ise 'para iadesi yapamayacaklarını ' iletiyorlar. Sorunumu çözün o zaman? O da yok.

Mesut 86 Okunma

Cevaplar

  • Piranha Temsilcisi09 Mayıs 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle verdiğimiz link üzerinden ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır. http://destek.piranha.com.tr

  • Piranha Temsilcisi21 Şubat 2014

    Firmamızda tüketici memnuniyeti bizim için önemlidir , bu nedenle destek mailimize; ürün modeli, seri numarası, varsa servis takip numarası ve şikayetinizi tarafımıza iletmeniz durumunda hafta içi en geç 24 saat içinde şikayetinize cevap verilmesi sağlanmaktadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön