Piranha Kalitesiz Ürün!

Yeşim A. |

Piranha cep telefonumun ekranı benim hatam yüzümden kırıldı. Tabi öncesinde telefonda depolama alanı yetersizliği, müzik ya da sesli video açıldığında patlamalı ses çıkarması, sürekli cihazın dokunmatiğinin donması yaşadığım sorunlardı.

Servise gönderdim ekranın ücretli yapılacağını biliyordum. 135 TLkarşılığında değiştirdiler. Telefonumu teslim aldım ve kullanmaya başladığım dakikadan itibaren dokunmatiğin kırılan sol alt köşesinin işlem yapmadığını, donma sorunun daha çok olduğunu ,tuş kilidini açmak istediğimde 5-6 saniye sonra devreye girdiğini kulaklık sesini sonuna kadar açmama rağmen çok düşük olması ve ekranın kendiliğin den çatlaması sorunu ile karşı karşıya kaldım.

Servise gönderdim ve 135 TL ücret istendi. Bilir kişiye gösterilmesini talep ettiğim halde. Böylesine bir firma, ürünün arkasında durmayan müşteri hizmetleri. Tüketici haklarında hakkımı arayacağım.

Etiketler :

Yetkili Servis Tekrar Eden Sorun Yetkili Servis Ücretlendirme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Yeşim A.
    09 Haziran
    10:09

    Üretici ve satıcı bir firma ürününü elden çıkarana kadar tüketiciye cazip gelmemelidir. Sonrasın dada arkasında durmalıdır ki tekrar tercih edilsin. Kalite kontrol sürecine bile tabi tutulmadan bilir kişiye gösterilmeden ücret istenmesi çok saçma kanımca bu da o firmanın bir çok konuda yetersiz olduğunu gösterir. Müşteri temsilcisi kavramı tüketici hakkını savunmaya yönelik verilen bir unvandır. Görüyorum ki Piranha müşteri temsilcileri çözüm sağlamak yerine araştırmak yerine ve gerçekten problemi araştırmak yerine tüketici sorununu kestirip atmayı tercih ediyor. Oysaki kendilerinin de birer tüketici olduğunu unutuyorlar. Daha yazacağım çok şey var. Bunun için dönüşünüzü bekliyorum.