sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Pierre Cardin'in Yanlış Satış Politikası!

Büşra Büşra 1 yıl önce

Pierre Cardin internet sitesinde sepette %20 indirim kampanyası sırasında bayan iç giyim alışverişinde ‘Broş Hediye’ kampanyası mevcuttu. Mevcut olan kampanya süresince 3 farklı alışverişim oldu (yaklaşık 600 TL tutarında), 3 farklı alışverişimin sadece birinden hediye broş çıktı; firmaya durumu bildirdiğimde dalga geçer ve insanı saf yerine koyar gibi sepette %20 indirim kampanyasının başka kampanyalarla birleştirilemeyeceğini ve anlayışım için teşekkür ettiklerini bildiren bir mesaj aldım. Kimi saf yerine koyuyorlar bu kısmı tam olarak anlayamadım.

Madem kampanyalar birleştirilemiyor neden internet sitenizde kocaman puntolarla broş hediye diye belirtiyorsunuz? Madem birleştirilemiyor neden bana hediye gönderiyorsunuz? Siz kimi kandırıyorsunuz? Haa belki de her şeyden önemlisi internet sitesinde ilk satış fiyatı 259.00 TL gözüken ürünü %50 indirim ve sepette ekstra %20 indirimle 100 TL gibi uygun bir fiyata aldığımı zannederken ürün elime ulaştığında etiket fiyatını 179.00 TL olarak görmemle de büyük bir şok yaşadım.

Pierre Cardin müşterileri saf yerine koymakta bir dünya markası. Kimse al diye başıma vurmadı elbette; lakin güvenli internet alışverişi yapmak istemekle bir suçum olduğunu, prestijli isminden dolayı firmaya güveniyor oluşumu kendi suçum olarak değil Aydınlı Hazır Giyim’in milleti saf sanması olarak değerlendiriyorum.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler