28 Ağustos 2015
Yorum Yap
#3597501

Philips Yetkili Servisin İlgisizliği

28 Ağustos günü sabah bozulan ütümü yetkili servise götürdüm. Ütüye sadece gözle bakıp arıza tespiti yapan servis yetkilisi ütünün tabanı bozulmuştur. Tabanda Türkiye'ye getirilmiyor dedi. Bunun yerine Philips gc4521 ütüyü 210 TL fark ile veriyoruz dedi. İnternetten yaptığım kısa araştırmada bahsedilen ütüyü 230 TL'ye buldum.


Sanki iyilik yaparmış gibi konuşan yetkili ütümden çok daha kötü bir ütüyle beni kandırmaya çalıştı. Philips müşteri hizmetleri ile görüştüğümde ise parçanın var olduğu yetkili serviste yanlış anlaşılma olduğu tekrar götürmem söylendi. Servise tekrar gittiğimde ise merkez kimsenin aranmadığı arızalı parçanın stokta olmadığı tekrarlandı.

Osman 878 Okunma

Cevaplar

  • Osman11 Eylül 2015

    08.09.2015 tarihinde genel merkezden ütümün yapıldığına dair mesaj aldım. Geçen 3 gün içerisinde yetkili servisin beni aramaması üzerine bugün gittim. Ürünümün merkez servisten halen çıkmadığını söylediler. Merkez servis ile görüştüğümde ise ücretli tamir ödeme yapılmadan gönderilmez dediler. Ödemeyi havale yapayım dedim olmaz yetkili servis olan coşkun servis ödeme yapacakmış sadece o kabul edilir dediler. Coşkun servisi aradım öyle bir uygulama yok dediler. Birbirinden habersiz genel ve yetkili servis cezasını müşteri çekiyor. Ütü tamiri için 170 TL ödemeyi kabul eden müşteri var tamir edilmiş ütü de var fakat göndermeyi beceremeyen garip personeller. Kaliteli nedir acaba?

  • Philips Temsilcisi31 Ağustos 2015

    Sayın Gökçepınar, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak, yetkili birimle görüşme sağlanmış olup cihazınız merkez serviste kontrolleri sağlanmaktadır, cihazınızın kontrolleri sonucunda çıkan fiyat bilgisi telefon görüşmemize istinaden ilettiğimiz gibi tarafınıza bilgi verilecektir. Her türlü soru ve sorunlarınızda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

  • Philips Temsilcisi31 Ağustos 2015

    Sayın Gükçepınar, Bizimle paylaştığınız geri bildirim için teşekkür ederiz. Memnuniyetiniz bizim için çok önemlidir. Konuyu hassasiyetle ele alacağımızdan emin olabilirsiniz. Sorununuzu en kısa sürede çözüme ulaştırmak için size ulaşacağız. Çağrı Merkezi bilgileri için: http://dev.philips.com.tr/c-w/support-home/support-contact-page.html?review Size en yakın yetkili servisimizin iletişim bilgilerine bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.turkey.philips.com/about/company/local/sustainability/index.page?userCountry=tr&userLanguage=tr Philips ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Türk Philips Ticaret A.Ş. Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 7445

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler