08 Ağustos
#12410169

Philips TV'nin Kronik Arızaları

Philips TV 2 adet aldık ve kullanalı 2 sene 5 gün oldu TV'nin birinde fişe taktığımda TV ekranında sağdan sola yukarıdan aşağıya doğru çizgiler çıkıyor.


Diğer TV'de ise sağ üst köşeye yakın yerde hafif bir beyazlık var. 2 senede televizyon bozulması çok saçma bir de kaliteli diye aldık garantisi bitti gelecek kişilerde garanti kapsamına girmiyor deyip ücret alacaklar hadi. Bu TV'ye dışarıdan bir temas olsa da bu hale gelse vereceğim ücretini ama bir temas yok ve ekran bu hale geldi. Philips müşteri hizmetlerini aradım.


Diyorlar ki, bizim yapacağımız bir şey yok. Teknik servisle görüşün diyor. Şirket hatasını müşteriye ödetiyor. Herkes Philips TV'lerden şikayetçi. Garanti bitince TV'ler bozuluyor kendiliğinden.

Aslan Aslan 1.071 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aslan09 Ağustos

    Tv lerin garanti bitince aynı anda arızalanması ve Şikayetvar sitesinde bu kadar şikayet olması sizin cihazlarınızda problem olduğunuzu gösterir. İnsanları suçlamaktan vazgeçin. Cihazların arıza nedenini çözün. Ben bundan sonra ne Philips Led tv ne alırım ne de öneririm. Verdiğiniz cevap kaçamak. Kısa vadede tüketici uzun vadede siz kaybedersiniz.

  • Philips TV Temsilcisi09 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; belirtmiş olduğunuz e-mail adresine ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları