Philips TV'de Ses Var Görüntü Yok Arızası

Erhan Erhan2 hafta önce

Evkur 'dan aldığım Philips marka TV garanti süresinin dolmasının 1.ayında bozuldu. Yetkili servise gönderdim panel arızası dediler. Panel fiyatı neredeyse TV fiyatı. 2 yılda panel arızası olur mu? Babamın 7 yıldır kullandığı **  marka TV' de tek bir arıza yokken kaliteli diye tercih ettiğimiz Philips marka TV 2. yılında panel arızası veriyor. Bu nasıl kalite o zaman? Philips genel merkeze durumu bildirdim maalesef yapacağımız bir şey yok dediler. Bundan sonra evime o marka giremez.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Erhan 1 hafta önce

Cihazımın tek şikayeti çok kısa ömrü olan paneli. TV lerinizi kalite kontrolden geçirmenizi tavsiye ederim. Kim 2 yıl ömrü olan bir TV ye 5 bin lira para verir?

profile-icon Erhan 1 hafta önce

Herkese kopyala yapıştır cevap. Metin hep aynı. Ciddiyetten uzak dalga geçer gibi. Ben bir TV yi çöpe atarım. Siz güveninizi kaybedersiniz. Arkadaş, akraba bütün çevrem Philips TV lerin 2 yıl ömrü olduğunu görmüş oldu. Böylece onlarca tüketici kaybettiniz.

Philips TV Logo Philips TV 1 hafta önce

Değerli Kullanıcımız, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; 29.06.2020 tarihinde Philips TV Tüketici Danışma Merkezi ile iletişime geçmiş olduğunuz ve yapılan görüşmede tarafınıza ayrıntılı bilgi aktarıldığı sistem kayıtlarımızda mevcuttur. Cihazınız ile alakalı destek almak istediğiniz farklı bir konu olması durumunda tarafımızla tekrardan iletişime geçmenizi rica ederiz. Tüm istek ve önerinize size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler