06 Ağustos
#12392914

Philips TV Televizyon Sorunları!

2 sene önce Philips 65pus7101 model televizyon aldım. Televizyonda bir süre sonra piksel kaybı, arka ekran kararması ve sağ altta ekranın kararması şeklinde sorunlar oluştu. Yetkili servis tarafından televizyon alındı 3 hafta sonra garanti kapsamında tamir edilerek geri getirildi.


Dün bir anda televizyon kendi kendine açılıp kapanmaya başladı. Durmaksızın bir açılıyor 10 saniye sonra kapanıyor sonra tekrar açılıyordu. Servisi çağırdım. Tüm güncellemelerin yapılmış olmasına ve kullanımda hata olmamasına rağmen anakartın hata verdiği ve değişmesi gerektiği, garantinin 4 ay önce dolduğu ve bunun için 850 TL ücret talep edildiği söylendi. İnternetten bir araştırma yaptığımda tüm Philips televizyon kullanıcılarının ana kart hatası sorununu yaşadığını ve herkesten ücret talep edildiğini gördüm.


Bu şekildeki Philips'in kronik bir sorunundan ücret talep edilmesi resmen insanları enayi yerine koymaktır. Kalitesiz markaları tercih etmeyip kaliteli sandığımız markalara daha çok ücret ödememizdeki amaç sorun yaşamak istemememizdir.


Ancak kaliteli sandığımız Philips marka televizyon bana 2 senede 4 farklı sorun çıkarıyor iken, kalitesiz gördüğümüz markalar bu sorunları çıkarmamaktadır.


Bu mağduriyetim giderilmediği sürece gerekli tüm mercilere başvuracağım.

Ali Ali 1.242 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Philips TV Temsilcisi06 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; belirtmiş olduğunuz e-mail adresine ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları