15 Ağustos
#12434672

Philips TV  Tam Bir Fiyasko!

Philips 55puk7100 serisi UHD Smart TV alıp pişmanlığı dibine kadar yaşıyorum. 2016 Eylül ayında kullanmaya başladığım TV fiyatına ve sözde özelliklerine göre tam bir fiyasko. TV durmadan donuyor kumanda kafasına göre takılıyor bazen sinyal alıyor bazen almıyor TV çalışır durumda iken donuyor ve fişi çekip takmadan kesinlikle kendine gelmiyor. İnternet bağlantı hızı ve geçiş çok yavaş. Telefondan veya tabletten görüntü aktarmak istediğimizde TV başta algılıyor gibi yapıp resmen fake atıyor bir bakıyorsunuz bağlantı kurulamıyor. 4K yayını için ekstradan yazılım indirmek zorunda kaldım.


Yanı donma kasma bağlantı sorunu kumanda bağlantısı ve ses düzeyinin yetersizliği gibi bir sürü problem. Ha az TV izleyen biri olarak yazıyorum 3 senede standart bir ailenin 6 ayda izleyeceği süreden daha az TV izlemişimdir.

Muhsin Muhsin 2.693 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Muhsin18 Ağustos

    İyi günler. Verdiğiniz talimatlar doğrultusunda cihazın güncel yazılım kodunu karşılaştırın ve sonuç olarak QV151E. 0.6.24.0 gibi bir sürüm kodu çıktı yanı sizin verdiğiniz kodla eşleşmesi bunun üzerine zaten İnternete bağlı olan cihazda yazılım güncelleme sayfasına gelip güncel yazılım araması yaptığımda " cihazınız güncel" ifadesiyle karşılaştım. Bu durumda ne yapmamızı öneriyorsunuz?

  • Philips TV Temsilcisi15 Ağustos

    Değerli müşterimiz, Şikayetvar.com üzerinden bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Belirtmiş olduğunuz konuyla ilgili ilk olarak kumandanızdan hızlı ve seri bir şekilde 123654 tuşlarına bastığınızda CSM ekranına ulaşacaksınız. Uzaktan kumandanızdaki aşağı yön tuşuna 1 kere basarak, 2. sayfaya geçiniz ve aşağıdaki bilgiyi, cihazınızın ekranında bulunan bilgiyle karşılaştırınız: 2.1 Current Main Software: QV151E_R0.5.38.219 Karşılaştırdığınız bilgiler birbirleri ile eşleşmiyorsa lütfen cihazınızı internete bağlayarak güncelleme sağlayınız. Eğer bilgiler aynıysa aşağıdaki adımları uygulayınız. Sonrasında cihazınızı kapalı durumda iken fişten çekerek 5 dk kadar bekleyiniz ve ardından televizyonunuzda Yeniden Kurulum işlemi yapılması gerekmektedir. İşlemi başlatmak için kumanda üzerinden Setup (Ayarlar) > Tüm Ayarlar > Genel Ayarlar > Tv'nin Yeniden Kurulması adımlarını takip etmeniz gerekmektedir. Yeniden kurulum işlemi ardından dahili uydu alıcısı kanallarını yeniden yüklemek için Setup (Ayarlar) Tuşu> Tüm Ayarlar > Kanallar > Uydu Kurulumu > Uydu Ara > Uyduları Kur > Yeniden Kur > Yapılandır > Kurulum Sistemi > 3 yada 4 Uydu (DiSEqC 1.0) > Geri Tuşu > Arama seçeneğinden kanal kurulumunuzu gerçekleştirebilrisiniz. Uydu taraması tamamlanıp "Kur" butonuna bastıktan sonra karşınıza gelen listeden Türkiye Türksat seçildiği durumlarda kanallarınız Türksat uydusu sıralı listesi ile kurulacaktır.  NOT: “Kanalları Yeniden Ayarla” seçeneğinden sonra “Ayarlar” menüsüne girerek “Bağlantı Tipi”ni 3 yada 4 Uydu (DiSEqC 1.0) olarak seçmeniz gerekmektedir. Sorununuzun devamı halinde aşağıdaki bağlantıyı web tarayıcınızın adres çubuğuna kopyalayarak yetkili servislerimizden hizmet alabilirsiniz. http://www.turkey.philips.com/about/company/local/sustainability/index.page Dilerseniz Philips TV Tüketici danışma merkezimize ulaşabilirsiniz. (0850 222 44 66) Philips ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Ziyaretçi Yorumları