06 Kasım
#12912027

Philips TV Sonradan Pahallıya Geliyor

65 ekran TV'nizi aldık. 3 sene sorunsuz izledik ve sonra başladı problemler. Ne hikmetse, evde o kadar elektronik eşya ve hatta 4 TV var, bir tek sizin markanızın kartı yanmış. Bu olay 5 ay önce olmuştu ve araya dost vs. Soktuk da, özel indirim aldık 780₺.
Geçen hafta yine ekran karardı, yine servis, rica minnet 570₺.


Siz ayıplı mal satmaya utanmıyor musunuz? Vatandaşın kesesine mi kast ettiniz? Garantiniz biter bitmez sorunları hesap edip ona göre mi garanti ayarlıyorsunuz?
Yazık günah değil mi? Eğer ben 6 ayda bir sizin kalitesiz tv’ nize 500-800₺ arası bedeller ödeyeceksem, neden daha kaliteli ve sorunsuz bir marka tercih etmedim? Burada kabahat benim tabii ki. Kabahatim güven. Ancak tövbeler olsun bir daha hediye dışında tek kuruş para ödemem. İngilizlerin dediği gibi "ucuz mal alacak kadar zengin değilim! " Demek ben çok zenginmişim.
Bakalım bu şikayete ne kadar hassas davranacaksınız ?onu da ayrıca merak etmekteyim.

Mustafa Mustafa 852 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Philips TV Temsilcisi06 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; belirtmiş olduğunuz e-mail adresine ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

  • Philips TV Temsilcisi06 Kasım

    Değerli müşterimiz, Şikayetvar.com üzerinden bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Belirtmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle ele alacağımızdan emin olabilirsiniz. Dilerseniz Philips TV Tüketici danışma merkezimize ulaşabilirsiniz. (0850 222 44 66) Philips ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler