26 Ağustos 2018
#10822211

Philips TV Smart TV Kanal Geçişleri Acayip Yavaş!

Maalesef ki modelinin önemli olmadığını düşündüğüm Philips Smart TV kullanıp mağdur olanlardanım bende. Kanal geçişleri çok aşırı yavaş, arada kanalları siliyor. Hadi kanal silme sorununu flash diske kanalların yedeğini alarak çözdük.


Son zamanlarda kanalları sildiğinde flash diskten aldığım yedekte de sinyal yok şeklinde hata verdi. Kanalları yeniden aratmak istediğimde Teledünya (Teledünya (Teledünya (Türksat) ) ) uydusunu bizim sözde Smart TV bulamıyor.


En yakın Philips teknik servise götürdüğümde bedeli mukabilinde sorunu hallettiler sağ olsunlar, ya da ben öyle sandım. Kanallar tekrar silindiğinde bir baktım yüne Türksat'ı bulamıyor. Bu sefer Philips tüketici destek hattını aradığımda ne deseler beğenirsiniz, sinyal seviyesi %85 in altında olduğu zaman bizim sözde Smart TV uyduyu bulamıyormuş. Eee dedim yan tarafta Samsung var çatır çatır gösteriyor.


Servisi yönlendirsekte bir şey yapamazlar dedi arkadaş sağ olsun. Bu durumda ya sinirden TV 'yi kıracağım, ya teknik servisin kapısına atacağım, ya da son seçenek yok pahasına satıp alternatif markalara yönelmek.


Sonra TV arkasına takılan HD uydu alıcılarından satın alıp kullanmaya karar verdim ve şu an şükür TV olarak kullanabiliyorum.


Şimdi buradan Philips'ten yetkili arkadaşlar kopyala yapıştır metinle özür dileriz sorunu çözelim vs... Yazacaklar. Buradaki yazılara bakarsanız aynı şekilde çok şikayet olduğunu göreceksiniz.

Yücel Yücel 2.851 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Philips TV Temsilcisi27 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; belirtmiş olduğunuz e-mail adresine ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları