01 Eylül
#12528710

Philips TV Programların Düzgün Çalışmıyor

Philips 43pfs5301/12 Smart TV televizyonum var TV'yi 2 yılı gecik süredir sorunlu bir şekilde kullanıyorum TV'yi aldığım günden beri hep bir sorun bazı programların düzgün stabil çalışmaması her güncellemede başka bir yerden patlak vermesi gibi sorunlarla karşılaştım. Demem o ki ürünü aldığım günden beri doğru düzgün hiçbir şeyinden faydalanamadık TV'deki sorunlar:
1- Youtube.com uzun videolarda 15 20 dakika sonra donma sorunu oluyor. (eski versiyonlarında başka sorunlar vardı yeni güncellemede bu sorunla karşılaştık).
2- Wi-Fi miracast hiç bağlanmıyor. (güncellemeler gelmeden önce zar zor bağlanıyordu şimdi hiç bağlanmıyor).
3- TV kaplumbağayı aratmıyor. Kağnı gibi ağır yavaş.
4- Smart TV deki programlarınız hiçbir işe yaramıyor kötü ötesi kullanılabilecek bir program yok.
Şimdi sorarlar biz bu Smart TV'yi bu özellikleri düzgün kullanamayacaksam neden bu kadar para verip aldım bu televizyonu sadece adınız var başka bir şey yok. Yazılımcılarınız ya işten anlamıyor bir işi yapamıyor.

Fatih Fatih 1.853 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fatih02 Eylül

    Sayın yetkili söylediklerinizi aynen yaptım yv yi yeniden kurdum fakat hiçbir şey değişmedi. Televizyonda bir arıza olduğunu düşünmüyorum. Ürünü ilk aldığım günden itibaren bu şekildeydi zaten. Ürünü bir de teknik servislere gönderip sağda solda parçalanıcak al başına belayı bir de. Lütfen tv nin yazılımını düzeltin güncelleme yapın lütfen rica ediyorum.

  • Philips TV Temsilcisi02 Eylül

    Değerli müşterimiz, Şikayetvar.com üzerinden bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Belirtmiş olduğunuz konuyla ilgili olarak, Cihazınızın kumandasından hızlı ve seri bir şekilde 123654 tuşlarına bastığınızda CSM ekranına ulaşacaksınız.Uzaktan kumandanızdaki aşağı yön tuşuna 1 kere basarak, 2. sayfaya geçiniz ve aşağıdaki bilgiyle ekranınızda görünen bilgiyi karşılaştırınız. 2.1 Current Main Software: Karşılaştırdığınız bilgiler birbirleriyle eşleşmiyorsa lütfen cihazınızı internete bağlayarak yazılımını güncelleyiniz. Birbirleriyle eşleşmekteyse lütfen bir sonraki adıma geçiniz. Televizyonunuzda Yeniden Kurulum işlemi yapılması gerekmektedir. İşlemi başlatmak için kumanda üzerinden Home (Ev) Tuşu > Kurulum yada Ayarlar > Tv Ayarları > Genel Ayarlar > Tv'nin Yeniden Kurulması adımlarını takip etmeniz gerekmektedir. Yeniden kurulum işlemi ardından dahili uydu alıcısı kanallarını yeniden yüklemek için Home (Ev) Tuşu > Kurulum yada Ayarlar > Uydu Ara > Kanalları Yeniden Ayarla adımlarını takip ederek kanal kurulumunuzu yapabilirsiniz. Cihaz menüsünde “Kanal Paketi Seçin” ekranının geldiği durumlarda “Sıralanan Bir Paketten” seçeneği işaretlenmeli, Uydu taraması tamamlanıp "Kur" butonuna bastıktan sonra karşınıza gelen listeden Türkiye Türksat seçildiği durumlarda kanallarınız Türksat uydusu sıralı listesi ile kurulacaktır.  NOT: “Kanalları Yeniden Ayarla” seçeneğinden sonra “Ayarlar” menüsüne girerek “Bağlantı Tipi”ni 3 yada 4 Uydu (DiSEqC 1.0) olarak seçmeniz gerekmektedir. Probleminizin devamı halinde aşağıda bulunan yetkili servis listesinden sizlere en yakın olanına ulaşım sağlamanızı rica ederiz. Dilerseniz Philips TV Tüketici danışma merkezimize ulaşabilirsiniz. (0850 222 44 66) Philips ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler