Philips Tv Müşteri Mağduriyeti

Metin Metin2 hafta önce

Philips müşteri mağduriyeti,  Vatan Bilgisayar'ın internet sayfasından yaklaşık 2-2,5 yıl önce aldığım 49 pus 6581 Philips marka televizyonu aldım alalı bir çok sorunla karşılaştım. Bu sorunlarım ne Philips tarafından ne de Vatan Bilgisayar tarafından çözüme kavuşturulmadığından 14/12/2019 tarihinde Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundum. Tüketici Hakem Heyeti 27/02/2020 tarihinde beni haklı bularak ürünün yenisi ile değiştirilmesi ya da para iadesinin yapılması yönünde karar vermiştir. 

Fakat bu konu hakkında ne Vatan Bilgisayar ne de Philips tarafından 4 aydır mağduriyetim giderilmemiştir. Mağduriyetinin bir an önce giderilerek arızalı olan 49 pus 6581 Philips marka televizyonumun tüketici hakem heyetinin kararı gereği yenisi ile değiştirilmesi ya da para iadesinin yapılmasınını istiyorum. (Tüketici Hakem Heyeti kararı ilgili Hakem Heyeti tarafından Philips TV ve Vatan Bilgisayar'a gönderilmiş olup, tarafımdan da elektronik ortamda da Philips TV, ve Vatan Bilgisayar'a gönderilmiştir.)

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Metin 1 hafta önce

Yazıklar olsun ayrıntılı bilgi mi verdiniz? Dört aydır arıyorum sorunum ile bırakın ayrıntılı bilgiyi hiçbir ilgi ve alaka göstermediğiniz gibi müşteri temsilcileriniz resmen insanlarla dalga geçiyor. Yalan söylemeyin.

Philips TV Logo Philips TV 1 hafta önce

Değerli Kullanıcımız, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; 26.06.2020 tarihinde Philips TV Tüketici Danışma Merkezi ile iletişime geçmiş olduğunuz ve yapılan görüşmede tarafınıza ayrıntılı bilgi aktarıldığı sistem kayıtlarımızda mevcuttur. Cihazınız ile alakalı destek almak istediğiniz farklı bir konu olması durumunda tarafımızla tekrardan iletişime geçmenizi rica ederiz. Tüm istek ve önerinize size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler