05 Kasım
#12910166

Philips TV bitmeyen tamirler

2015 yılında maalesef Philips 48p**109 kodlu TV'yi aldım. Aldığım günden beri sorun. Ana kart değişmesi oldu; açılmama problemleri, kasmalar, Smart özelliklerinden zaten hiç yararlanamadık. Bir gün sesi kesildi mesela aradım büyük ihtimal ana kart dediler. E ana kart da yani bin lira falan. Yok dedim kaldın, bilgisayar hoparlörü taktım da oradan idare ettik. Ama şimdi TV açılmıyor. Philips yazısı çıkıyor hop yine kapanıyor yine aynı şey. Şimdi ana kart diyecekler. Yaptırsam bir sene sonra yine ana kart.

Ömer Ömer 641 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ömer06 Kasım

    Garanti metninden 3 madde atmışlar standart cevap. Tabi hakları var yoksa ne deyeceklerdi yani. Öyle bir tv yaptık ki sürekli bozuluyor, biliyoruz; dünya kadar şikayet alıyoruz ama hiçbir şey yapmıyoruz, umurumuzda da değil, mi desinler. Zaten sizden bir çözüm beklemiyorum yahu ben. Millet okusun da almasın diye yazıyorum.

  • Philips TV Temsilcisi06 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; belirtmiş olduğunuz e-mail adresine ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler