16 Eylül
#12604416

Philips TV Bağlantı Sorunu

Philips 50pus7303 televizyonum Bluetooth cihazlarını görmüyor TV'yi komple fabrika ayarlarına döndürdüm yine bir şey değişmedi. Bir diğer konu Wi-Fi'de sürekli bağlantı kopuyor. Evde Superonline internet var diğer cihazlardan gayet hızlı ve sorunsuz bağlanırken TV'de ağız tadıyla bir video izleyemiyorum. Smart TV diye aldık eski TV'den bir farkı yok.

Yusuf Yusuf 2.753 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yusuf18 Eylül

    Söylediklerinizi yaptım. Sonuç Bluetooth hala aynı (eskiden telefonumu görüyordu belkide güncellemeden sonra sadece belirli cihazları görmesi gerekiyordur) Wi-Fi bağlanıyor ama sık sık " kablosuz ağa bağlı değil" uyarısı çıkıyor ve bağlantı kopuyor. Telefonumun kablosuz projeksiyon özelliği ile kesinlikle bağlanamıyorum. Chrome cast uygulaması ile bağlandığımda bağlandıktan birkaç saniye sonra takılmalar başlıyor ve tamamen takılıp bağlantı kopuyor. (Not: modemimi de sıfırladım)

  • Yusuf18 Eylül

    Söylediklerinizi yaptım. Sonuç Bluetooth hala aynı (eskiden telefonumu görüyordu belkide güncellemeden sonra sadece belirli cihazları görmesi gerekiyordur) Wi-Fi baglaniyor ama sık sık " kablosuz ağa bağlı değil" uyarısı çıkıyor ve bağlantı kopuyor. Telefonumun kablosuz projeksiyon özelliği ile kesinlikle bağlanıyorum. Chrome cast uygulaması ile bağlandığımda bağlandıktan birkaç saniye sonra takilmalar basliyor ve tamamen takılıp bağlantı kopuyor. (Not: modemimi de sıfırladım)

  • Philips TV Temsilcisi16 Eylül

    Değerli müşterimiz, Şikayetvar.com üzerinden bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Belirtmiş olduğunuz konuyla ilgili olarak cihazlarımızda bluetooth bağlantısı ile klavye mouse ve gamepad bağlantıları sağlanmaktadır. Buna ek olarak wifi bağlantı probleminiz ile ilgili lütfen aşağıdaki adımları uygulayınız. Cihazınızın kumandasından hızlı ve seri bir şekilde 123654 tuşlarına bastığınızda CSM ekranına ulaşacaksınız. Uzaktan kumandanızdaki aşağı yön tuşuna 1 kere basarak, 2. sayfaya geçiniz ve aşağıdaki bilgiyle ekranınızda görünen bilgiyi karşılaştırınız. 2.1 Current Main Software: TPM171E _ 107.001.038.000 Karşılaştırdığınız bilgiler birbirleriyle eşleşmiyorsa lütfen cihazınızı internete bağlayarak yazılımını güncelleyiniz. Birbirleriyle eşleşmekteyse lütfen bir sonraki adıma geçiniz. Bir sonraki adımda ise; Ayarlar - Ağlar - Kablosuz/Wifi - İnternet Belleğini Sil seçeneklerini uygulayınız. Dilerseniz Philips TV Tüketici danışma merkezimize ulaşabilirsiniz. (0850 222 44 66) Philips ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler