03 Nisan
#11796394

Philips TV Arızalı Çıktı!

1,5 ay önce ablama hediye olarak Bahçelievler basın sitesi Bosch mağazasından Philips marka televizyon aldım. Arkasında hem Philips hem de Bosch var diye ilk tercihim bu marka oldu ve beni servis konusunda oldukça ikna ettiler. Bundan 15 gün önce televizyon arıza yaptı ve Bosch hiçbir şekilde yardımcı olmadı.


Kendi imkanlarımızla yetkili servise ulaşıp TV için servis çağırdık. 3 gün sonra televizyonun yapılamayacağı ve yenisi için fabrikaya rapor sunulduğu bilgisi geldi. Arızalı TV'yi getirip kucağımıza bıraktılar. O günden sonra ne Bosch ne de Philips servis ya da fabrikadan haber alınamadı. Herkes bizlik bir durum yok deyip topu birbirine atıyor.


Az önce müşteri hizmetlerini aradım, onlarda fabrikaya ulaşamadıklarını belirttiler. En kısa sürede mağduriyetimizin; yeni televizyon ya da para iadesi olarak giderilmesini istiyorum. Aksi halde her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı bilmenizi istiyorum.

Çetin Çetin 2.967 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Philips TV Temsilcisi03 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; belirtmiş olduğunuz e-mail adresine ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları