10 Eylül
#12568664

Philips TV Android TV Pus 6501/12 Ekranında Gölgeler!

Philips Android TV pus 6501/12 TV yi kurdukları gün ekranda gölgeler olduğunu fark ettim. Servis geldi alıp gittiler yapıp getirdiler. Aradan bir süre geçti ekranın alt tarafında siyah lekeler oluştu yine servis geldi alıp gittiler yapıp getirdiler. Aradan bir süre sonra yine ekranda gölgeler olduğunu fark ettim yine servis geldi alıp gittiler yapıp getirdiler. Aradan bir süre sonra yine ekranın alt tarafında siyah lekeler oluştu yine servis geldi alıp gittiler yapıp getirdiler içine uçan karınca girmiş dediler ki bu çok ilginçti. Garantinin dolmasına bir ay kala ekran tamamen gitti Yine servis geldi ekran değişimi yapılacak dediler. Yine yapıp getirdiler. Şimdi garantisi bitti. Yine ekranın alt tarafında siyah lekeler oluştu. Şimdi ne olacak? Ne yapmamız lazım. Acaba bu sefer uçan dinozor mu girdi içine? Tüketici Hakları'na şikayet edeceğim bu TV nin muhteşem geçmişini onlara vereceğim bakalım ne olacak?

Hüseyin Hüseyin 1.194 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hüseyin11 Eylül

    Bana e-mail adresime bilgilendirme mesajı gönderdiğinizi söylemişsiniz. Ne yazdınız çözüm ne? Bana garanti süresinin 2 yıl olduğunu üzgün olduğunuzu yazmışsınız, bu mu çözümünüz? Peki garanti süresi içinde 4 defa aynı arızayı yapmasını neyle açıklayacaksınız? Bizi aptalmı sanıyorsunuz? Ürünü bu arızalardan dolayı neden değiştirmediniz? Anlaşıldı sizinle mahkemede hesaplaşacağız.

  • Philips TV Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; belirtmiş olduğunuz e-mail adresine ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler