07 Ağustos
#12393019

Philips Android Smart TV Kronik LED Arızası

2017 yılında 3800 ₺'ye Philips 6400 serisi 4K Android Smart TV aldım ve televizyon aldığım günden itibaren 3 kere LED arızası verdi. Hepsi garanti kapsamında yapıldı fakat şu an Garantisi bitti ve aynı LED arızasını yine verdi ve bir önceki LED arızası yapılalı henüz 1 ay bile olmadı! Ürün bariz bir şekilde ayıplı olmasına rağmen firma cihazı iade almadı. Tüketici Mahkemesi'ne başvuru yaptım yakanızı bırakmayacağım.

Halil Halil 1.297 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halil07 Ağustos

    E postama gelen mailde ayrıntılı bir bilgi falan yok klasik geçmiştirme lafları. İnsanları boş laflarla aldatmayın. Philips markasına güvenerek tercihimizi sizden yana yaptık ama şu an Philips Marka ürün almayı düşünen tüm tanıdık eşe dosta elimdeki ayıplı ürününüzün fotoğrafını gösteriyorum. Bu kadar büyük bir firmanın böyle basit hataları bile çözmeyerek itibarını zedelemesi düşündürücü.

  • Philips TV Temsilcisi07 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; belirtmiş olduğunuz e-mail adresine ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları