İzmir Bornova Elektronik Philips Servis İşini Düzgün Yapmıyor

Bülent Bülent2 hafta önce

42pdl6907k model numaralı cihazımız arıza yaptı. Servise verdik, parça değişmemesine rağmen el çiliği olarak 600 TL ödedik. 6 ay garantisi var dendi televizyon eve geldiği günden beri hep arıza verdi. Tekrar aldılar yaptık dediler, fakat yine arıza verdi tekrar aradık ama maalesef pandemiden yani salgından ötürü ulaşamadık. 

Kendim götürmek zorunda kaldım,  bu seferde 450 TL talep ettiler. Bu duruma kızınca 350 TL verin dediler, tamam deyip 350 TL daha ödedim. 06.06.2020'de TV'mi teslim aldım ama TV eve geleli daha bir ay olmadı. Tekrar aynı arızayı yaptı ve şu an açılmıyor. Servisi aradım gelip alırız ama 70 TL ücreti olur dendi. Kendi ayıplarına sahip çıkmıyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Philips TV Logo Philips TV 1 hafta önce

Değerli Kullanıcımız, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; 29.06.2020 tarihinde Philips TV Tüketici Danışma Merkezi ile iletişime geçmiş olduğunuz ve yapılan görüşmede tarafınıza ayrıntılı bilgi aktarıldığı sistem kayıtlarımızda mevcuttur. Cihazınız ile alakalı destek almak istediğiniz farklı bir konu olması durumunda tarafımızla tekrardan iletişime geçmenizi rica ederiz. Tüm istek ve önerinize size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler