27 Ocak 2016

Philips TV Servis İşgüzarlığı!

8 Aralık'ta LED TV'nin görüntünün kaybolması (ses var görüntü yok) hasebiyle cihazı Eskişehir yetkili servise teslim ettik. Cihazın garantisi henüz dolmuştu. Servis yedek parçanın ellerinde olmaması nedeniyle yurt dışından sipariş ettiklerini belirterek cihazı tam 50 gün sonra teslim etti. (Yani cihazın garantisi bitmemiş olsaydı azami tamir süresi çoktan dolmuş olacaktı) ama ne teslim ediş. Cihazı tekrar getiren servisçi cihaza sinyal gelmediğini görünce önce şifresi var ben şifresini bilmiyorum diyor (şifreyi bilmiyorsan orada senin ne işin var) sonra çanak anten dönmüş olabilir diyerek çekip gidiyor. 50 gün bekle, 300 TL servise para ver, 20 TL mahalledeki tamirciye para ver.

Ender 497 Okunma

Cevaplar

  • Ender 30 Ocak 2016

    Ne oldu şimdi, matbu bir cevap yazarak ilgilenmiş mi oldunuz. Gerçekten ürün satın alıncaya kadar, sonrasında yedek parçası bulunamayan, servis hizmet kalitesi berbat, servis ücretini ödedikten sonra dışarıdan bir tamircide ayrıca çağırmak gereken bir markasınız. Aslında marka degilmişsiniz de olmuşsunuz. Ne kadar adi bir marka olduğunuzu yaşayarak öğrenmiş oldum. (adi kelimesinin sözlük anlamı: değersiz, kötü, hiçbir özelliği olmayan)

  • Philips TV Temsilcisi27 Ocak 2016

    Değerli müşterimiz, sikayetvar.com üzerinden bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Belirtmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle ele alacağımızdan emin olabilirsiniz. Dilerseniz Philips TV Tüketici danışma merkezimize ulaşabilirsiniz. (0850 222 44 66) Philips ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön