17 Ocak 2014

Philips TV Kusurlu Çıkan Televizyonumun İade Sorunu!

01.01.2014 tarihinde Electroworld'den aldığım Philips 47pfl7008k televizyonda ışık sızması olması nedeniyle iade yada değişim talep ettim. 07.01.2014 Televizyonun standartlarda ışık sızdırdığı gibi komik bir açıklamayla geri dönüldü tarafıma. Televizyonun ilk haftadan itibaren hem yetkili servis hem de Philips serviste değişim veya iade kaydı bulunmaktadır.

Almadan önce kurumun standartlarını düşünüp tercihte bulunun. Ürünü beğenmediğim için bile iade edebileceğim bir zaman zarfında hem beni hem kendilerini uğraştırarak belki vazgeçer umuduyla yapılan yanlıştan da şikayetçiyim.

Bilgin 466 Okunma

Cevaplar

  • Bilgin 28 Ocak 2014

    Tüketici hakem heyeti başvuru ile devam etmekte

  • Bilgin 17 Ocak 2014

    Detaylı bilgi tarafıma verilmemiştir. Ben televizyonun iadesini istiyorum standartlar dahilinde sorununuz deniyor bana.Hiç bir sorunun standartlar dahilinde olacağını sanmıyorum. Eğer sorunlu ürün satışı yapıyorsa firmanız bunu belirten belgeyi tarafımaistedim mail olarak. Boş mail geldi. Çünkü sorunu alırken satış sözleşmemde full hd 47pfl7008k televizyon satışı yazıyor. Şu kadar ışık sızması olabilir diye bir ibare yok. O yüzden televizyonda hiçibir sorun olmasa bile ki var yasal sürem dahilinde değişimini talep ediyorum. 20/01/2014 tarihinde tüketici heyetine başvuracam. iyi çalışmalar.

  • Philips TV Temsilcisi17 Ocak 2014

    Sayın Müşterimiz, Şikayetvar.com sitesi üzerinden aktarmış olduğunuz bilgileriniz ilgili birimlerimize iletilmiştir. Belirtmiş olduğunuz konunuz ile ilgili olarak; tarafınız ile gün içerisinde yapılan telefon görüşmemize istinaden tarafınıza detaylı bilgileriniz aktarılmıştır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bilgilerinize sunarız. Türk Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 444 8 445

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön