12 Mart 2015

Philips TV Ayıplı Ürünü İade Almıyorlar!

25.02.2015 tarihinde İstanbul Marmara Park Media Markt'tan almış olduğum televizyonun mırecast, mY remote özellikleri çalışmamaktadır. Servis çağırıp bakıldığında fotoğraflarını çekip, tutanak tutup konuyu Philips Merkeze aktardılar. Merkezden gelen cevap ürünü gönderin 20 gün kontrol süreci içerisinde tamir edilirse tamir, edilmezse değişim yapılacağını dolayısı ile 20 gün boyunca evde televizyon olmadan yasa ne halin varsa gör demektedirler.

15 günlük sürede iade almak zorundayken hem Philips hem Media Markt konuyu birbirlerine atıp hem beni oyalıyorlar, hem de yasal süreci geciktirip ilerleyen vadede haklı çıkmaya çalışıyorlar.

Kısaca ayıplı ürünü geri almıyorlar!

Erhan 1.033 Okunma

Cevaplar

  • Erhan'ın Teşekkür Mesajı18 Mart 2015

    Teşekkür ederim geçte olsa ilgilenildiği ve sorunumun çözüme ulaştırıldığı için.

  • Philips TV Temsilcisi16 Mart 2015

    Değerli Müşterimiz, Sikayetvar.com sitesi üzerinden aktarmış olduğunuz bilgileriniz ilgili birimlerimize iletilmiştir. Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak; Araştırma işlemleri devam etmektedir. En yakın sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Her türlü konu ve önerilerinizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla Philips TV Tüketici Danışma Merkezi 0 850 222 44 66 [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön