Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Peugeot 408 1100 Km'de Motor Arızası

İsmail
18 Nisan 03:27
15.431

Merhaba. Yaklaşık 2.5 ay önce Mepa Peugeot bayisinden 408 Allure modeli aldım. Aracı aldıktan sonra fazla kullanma şansım olmadı sağlık problemlerimden.

Araca bindiğimde "Motor Arızası : Aracı durdurunuz" arıza ikazı verip siliniyor. Daha 1100 km'de araç. Yağmurlu havalarda, çok soğuk ve çok sıcak havalarda veriyor bu arızayı. Depom genelde doluydu bundan kaynaklı mı bilmiyorum. Arızayı çözemedikleri için biz fikir yürütüyoruz. Bir kere de navigasyon ekranı simsiyah oldu kaza yapıyordum neredeyse. Aracı durdurup bir süre bekledikten sonra çalıştırdım düzeldi. Bazen de km'nin olduğu ekrandaki yazılar birbirine giriyor. Sesli komut algılaması çoğu zaman hata veriyor. Şerit takip sistemi ve start stop özelliği de stabil çalışmıyordu.

Servise götürdüm anlattım bütün problemlerini. Bana aküden olabileceğini söyledi arkadaş, aküyü değişirsek düzeleceği bilgisini verdi. Servisteki arkadaşın samimiyetine güvenerek tamam dedim. Aracı ertesi gün teslim aldım aynı arızayı araca ilk binişimde verdi. Stellantis'e ve aracı aldığım bayiye konuyu telefonla ve maille bildirdim. Tekrar bayiye götürdüm yaklaşık 1 hafta bayide bekledi araç. Sonrasında yazılım yüklenmesi gerektiğini yazılımın da 2024 ün 3. Çeyreğinde çıkacağı bilgisini verdiler. 2 hafta yollarda perişan olduk git gel. Yapay kalple yaşıyorum, yorgunluğum ve cepten giden paraları saymıyorum.

Bu aracı gerçekten çok beğenerek ve içime sinerek almıştım. Aracın duruşu kalitesi konforu tasarımı teknik özellikleri yani her şeyi süper dedim almadan önce. Başka marka modelleri eleyerek bütün birikimimi bu araca yatırdım. Sıfır olsun temiz olsun arızayla servisle uğraşmayalım diye. İkinci el araçtan çok problem çıkardı bu araç. Markaya olan inancım, güvenim bitti gerçekten.

Bende aracın misliyle değişimini talep ettiğimi bayiye ve Stellantis Türkiye'ye bildirdim. 3 aylık bir bekleme süreci olduğunu değerlendirmeler yapıldıktan sonra karar verileceği bilgisini verdiler. Noterden ihtar çektim. Her fırsatta aracın değişimini talep ettiğimi bildirdim ancak her hafta arayıp sürecin devam ettiği bilgisini verdiler. Ne yapıldı dediğimde inceleniyor diyorlar. Bir şey yapıldığı yok yani sadece bekletiyorlar. Araya hastane sürecim ve bayram girdiğinden bakamadım ancak haftaya net olarak dönüş yapmazlar ise avukatımla görüşüp Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım.

profile profile profile
5 Destek
1 Yorum

Peugeot 408 Şikayetleri

1

Peugeot İkame Araç Desteği Sağlamıyor!

Zühre
29 Aralık 2023 22:23
11.754
4 Destek
2 Yorum
1

Peugeot 408 Arıza Ve Parça Tedariği Sorunu

Çağatay
22 Mayıs 10:31
2.109
2 Destek
1

Peugeot 408 Üretim Hatası

Gökhan
30 Nisan 13:14
6.230
1 Destek
Tüm 408 Şikayetlerini Gör
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Göksel

Merhaba. Aynı sıkıntılar maalesef bende de var. 3 kez motor arıza lambası uyarısı verdi. Şanzıman indirildi bir parçası değişti. Bugün hatta yarım saat önce 3. Motor arızasını verdi. Aracın ambians aydınlatmalarindaki leke nedeniyle sağ ve sol ön kapi döşemeleri değişecek parça bekleniyor. Sağ ve sol arka kapıların gergileri değişti. Km ekranı komple karardı. Maalesef bu araç çok arıza verdi. Çözüm de üretilmiyor

Benzer Şikayet Yaz