Peugeot Müşteri Bilgilendirmesi.

Onur Y. |

Araç Samsun Peugeot bayisinden 208 dizel otomatik İ*** Ü. adına alındı. Neredeyse 2 yıl olacak aldığımızdan beri servise şikayetlerle gittik saçma cevaplar aldık. 2 yıldır verilen yanıtları yazıyorum bunu firma yetkilisi bu şekilde cevap veriyor halada sorunlar devam ediyor. Otomatik vitesin vites geçisin de sürüş güvenliğini tehlikeye atacak şekilde sarsması evet bu şanzıman da bir selamlama var eğitimde de öyle dediler.

Sürekli filtre ışığı yanıyor servis ışığı yanıyor. Cevap: devirli kullanın hızlı kullanın temizleyin filtreyi 4 Tane Radar cezası sonucu hala aynı problem. Start - Stop özelliğinde araç stop etmeye başladı. Cevap güncelleme gelince düzelecek denildi.

Etiketler :

Çağrı Merkezi Bilgilendirme Yetkili Servis Hizmet Kusuru

Şikayeti Takip Edenler

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Onur Y.
    06 Ocak
    13:53

    Şuan Peugeot a dava için dilekçe verildi artık olay ayıplı ürün e giriyor aracımda start stop özelliğini güvenip kullanamıyorum nerede stop edeceği belli olmuyor çünkü. Firmada sorunu çözemiyor 1 gün aracı alıp ölçüm yapıp 1 saat kullanıp sorun bulamadık diyorlar stop ettiğinde yol yardımı çağtıyorum arıza vermemiş diyorlar ama sorun çözümü yok 50.000 TL'lik araba ne zaman stop edecek diye korkarak sürüyoruz bu markaya yanaşmayın Hukuki hakkımızı arayacağız