Toplam çözüm sayısı
..
Petrol Ofisi ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ramazan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

Petrol Ofisi Saygısız Kişilere Bayilik Vermiş

1.373görüntüleme
Ramazan
Ramazan 20 Ekim 2020 19:35
ÇözüldüÇözüldü
Ramazan'ın Teşekkür Mesajı
“Konya yetkilisi beni aradı ve durum hakkında bilgilendirdi. Bu ılımlı ve müşteri insan odaklı tutumu beni memnun etti umarım bundan sonra kimse sorun yaşamadan hizmet alır.”

Bugün Konya Selçuklu'da bulunan PO Albayrak Şubesine yakıt almak için gittim. Hesabımda puan olduğu için önce onu nasıl kullanacağımı sorayım dedim pompa görevlilerine sorduğumda biz bilmiyoruz içeri sor dedi daha sonra markete sormak için girdim. Kasadaki 50 yaşlarındaki biraz göbekli ve gözlüklü `sözde` çalışan (üzerinde rengi beyazlıktan başka renge dönmüş PO gömleği olan) kişiye sordum ve cevap bekledim. Bana ağzının ucundan yok bilmiyoruz gibisinden bir şey dedi. Yetkili birisi varsa ona sormasını rica ettim cevap dahi vermedi ardından elindeki 5 TL'leri saydı. Daha sonra cevap alamadığım için müşteri temsilcisini arayıp ona soralım dedim ve aradım daha sonra müşteri temsilcisi kasiyere nasıl yapacağını anlatması için hoparlörü açtım ve sizinle konuşup anlatacak dedim. 

Yok ben konuşmuyorum da, yapmıyorum da dedi. Ardından ben istasyon sorumlusu kimse onu çağırmasını veya ismini söylemesini istedim. Bana bir isim söyledi ve kendi ismini sorunca ne yapacaksın benim ismimi vermiyorum dedi. Olayları büyütüp kavga çıkarmak istediği her halinden belli oluyordu. Eğer bayilik verdiğiniz yerin nasıl çalıştığını umursuyorsanız bakabilirsiniz. Daha sonra benim müşteri hizmetleri ile konuşmam şikayet kaydını dönüştü ve 555823 şikayet kaydım oluşturuldu sözde bana dönüş yapılacakmış ama yapılmadı ki yapılsa da bir şey fark edeceğini düşünmüyorum. Benim müşteri hizmetleri ile ilgili konuşmam sürerken o şahıs marketten çıktı ve arabayı şu ileri al deyip eliyle işaret ederek sonrada gel buraya dedi. 

Şahsın maksadını anladığım için arabayla Petrol Ofisi'den ayrıldım. Ayrıca çalışanların bir kısmının da maskesiz oluşu bu olayların cabası. Eğer bayilik verdiğiniz yerin herhangi bir önemi yok ve rastgele önüne gelene resmi işlemleri yapıp bayilik veriyorsanız bu yazıyı yetkililerin okuması da bir o kadar önemsiz olacaktır sadece tüketiciler okusa benim için yeterli. Markanızın bende oluşturmuş olduğu bu intiba bende uzun süre devam edeceğini ve çevremde bu doğrultuda aktaracağımı da bilmenizi isterim. Orada duran bu kişinin bu kadar rahat ve saygısız türden davranışlarındaki cesareti o istasyon yetkilisi kim ise ondan aldığını düşünüyorum. 

Konuşma ağzı davranışları kurumsallığın yanını geçtim uzağından bile yaklaşamaz. Bu şekilde kişileri çalıştırmaya devam edin üç beş gün sonra markanızı zedeleyecek davranışta bulunan bu gibi bilinçsiz eğitim ve kültürsüz şahısların sosyal medyada hoş olmayan belki de üzücü sonuçlar doğuran davranışlarını hep birlikte izleriz.

Petrol Ofisi Logo
Petrol Ofisi20 Ekim 2020 19:36

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz geri bildirimi ilgili birimlere iletilmiş ve detaylı olarak inceleme başlatılmıştır. Yaşadığınız sürecin koşulsuz müşteri memnuniyetine dönüşmesi öncelikli hedefimizdir. Konuyla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.petrolofisi.com.tr’de yer alan İletişim Formu’ndan veya 0800 211 02 29 / 0555 675 55 55 (7 gün 24 saat) numaralı telefondan bize iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Petrol Ofisi A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Birimi

Ramazan
Ramazan21 Ekim 2020 20:18

Dün arandığımda sözde olayla ilgileneceklerini söylediler. 1 günde olayı anlayamayacak kadar zor bir durum kamera kayıtlarını incelemek, demek ki. Çok merak ediyorum buraya yazılan sorunlarla gerçekten bir yetkili kişi mi ilgileniyor yoksa duruma göre neyin ne zaman yazılacağını kopyala yapıştır şeklinde öğrenen birisi mi?

Ramazan
Ramazan23 Ekim 2020 11:30

Konya yetkilisi beni aradı ve durum hakkında bilgilendirdi. Bu ılımlı ve müşteri insan odaklı tutumu beni memnun etti umarım bundan sonra kimse sorun yaşamadan hizmet alır.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Gürkan
Gürkan21 Ekim 2020 12:50
 

Şaşırmadık

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler