Petrol Ofisi ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Petrol Ofisi Oto Yıkamada Kırılan Ayna!

1.545görüntüleme
Aydın
Aydın 29 Eylül 2020 23:48

13 Eylül 2020 pazar günü transporter marka aracımı Ankara Yenimahalle Yahyalar petrol ofisinde yıkamak istedim. Hızlı yıkama yani bıcı bıcı denilen alete giriş yaptım. Makinenin ilk aşamada aracın arkasına kadar güzel bir şekilde yıkadı ancak geri dönüş yaptığında makinenin sağ tarafında bir senteleme oldu ve makine aracımın sağ aynasını kırarak aracımın kaporta akşamıyla birlikte aynamı kırdı. 

Durumu hemen benzinlikteki yetkililere söylediğimde makinenin üzerinde yazan kirler içinde olan "yıkama esnasında oluşacak zararlardan firmamız sorumlu değildir" yazısını gösterdiler. Bu resmen insanların zaafından faydalanmaktır benim gözümde. O petrol ofisini araştırdığımda ve Petrol Ofisi yetkililerinin cevaplarında" abi transporter marka araçlarda hep ayna kırılıyor" diyorlar fakat makinenin başında hiçbir yetkili yok. Göz göre göre para kazanma gitsinler insanların mallarına zarar vermeyi göze alarak bu olaya göz yumuyorlar. Bir de üstüne üstlük "git polis çağır polis bile bir şey diyemez burası özel mülk " demeleri ve insanların üzerine yürüyüp başlarından atmalarını hiç demiyorum bile bir daha ne petrol ofisine ne de yıkamaya hayatta girmem. 

Benim durumumda aynı istasyondan zarar gören tanıdıklarımı saysam bir elin parmağını çok rahat geçer ama gelgör ki durum bu. Polis çağırıyorsunuz geliyor dediği kelime yaptıracaksın sonra faturalarıyla beraber Tüketici Mahkemesi'ne dava açacaksın davayı kazanacaksın firma ödemeni yapacak falan filan. Benim o kadar vaktim olsa zaten bıcı bıcıya girmem, sonuç olarak 1000 TL verdim, aynamı kendi cebimden yaptırdım. Benden 4 lira kazandılar, fakat yolda dahi kalacağımı bilsem bir daha Petrol Ofisi firmasını asla kullanmam.

Petrol Ofisi Logo
Petrol Ofisi30 Eylül 2020 08:55

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz geri bildirimi ilgili birimlere iletilmiş ve detaylı olarak inceleme başlatılmıştır. Yaşadığınız sürecin koşulsuz müşteri memnuniyetine dönüşmesi öncelikli hedefimizdir. Konuyla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.petrolofisi.com.tr’de yer alan İletişim Formu’ndan veya 0800 211 02 29 / 0555 675 55 55 (7 gün 24 saat) numaralı telefondan bize iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Petrol Ofisi A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Birimi

Petrol Ofisi Logo
Petrol Ofisi30 Eylül 2020 09:44

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminizle ilgili irtibat telefonunuz aracılığıyla tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Petrol Ofisi A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Birimi 0800 211 02 29 0555 675 55 55 (7 gün 24 saat)

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler