Toplam çözüm sayısı
..
Petrol Ofisi ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mustafa'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Petrol Ofisi Öde Geç Öde Geçeme

1.193görüntüleme
Mustafa
Mustafa 08 Aralık 2020 17:37
ÇözüldüÇözüldü
Mustafa'nın Teşekkür Mesajı
“Konuya hakim insanlara hayran olmamak elde değil, tebrik ederim iyi personel başka bir şey. Sonrasında sorun yaşayacağım konularda bile aydınlattı. Gelişim adına ilettiklerimiz baki. teşekkürler”

Umarım şikayetimi önce anlar sonra ona göre yorum yaparsınız. Mobil ödeme kastetmiyorum sorunum öde geç ile. Buraya kredi kartı tanımlıyorsunuz ama hangi kartı tanımladım acaba diye sonradan bakma şansınız 0. Bittimi hayır plaka ekleme şansınız 0. Yani birden fazla aracınız varsa geçmiş olsun. Çağrı merkezi der ki hangi kartınızda limit var ise o an oradan çeker, dünyanın en saçma cümlesi ki bana göre konuya hakim değil, en son tanımladığınız karttan çekmeli. Ve gelelim provizyon kısmına. Efendim önce provizyon çekermiş ki limit var mı veya kart açık mı anlayalım diye peki. 300 TL yakıt alacağım prov limitim 50 TL kart limitim 250 TL. 50 TL çektiniz kalan 250 TL'yi nasıl alacaksınız. Yani şuna vakit ayırdığım için kendime nasıl kızıyorum bilemezsiniz. Dünyada daha saçma bir uygulama olması mümkün değil. Totali örnek alın. 3 plaka tanımlar tüm kartları görür dilediğiniz ekler çıkartırsınız. He sizin avantajınız ne Öde Geç Kartı ile uygulamaya girmeye de gerek kalmaması o nedenle diyorum ki geliştirin düzeltin bir şeyler yapın provizyonu kaldırın Maximum mobil uygulaması yerine kendi uygulamanız kurun bana İş Bankası ®'ndan. Yapabilirsiniz ay'a çıkmanızı istemiyoruz. 

Petrol Ofisi Logo
Petrol Ofisi08 Aralık 2020 17:38

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz geri bildirimi ilgili birimlere iletilmiş ve detaylı olarak inceleme başlatılmıştır. Yaşadığınız sürecin koşulsuz müşteri memnuniyetine dönüşmesi öncelikli hedefimizdir. Konuyla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.petrolofisi.com.tr’de yer alan İletişim Formu’ndan veya 0800 211 02 29 / 0555 675 55 55 (7 gün 24 saat) numaralı telefondan bize iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Petrol Ofisi A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Birimi

Petrol Ofisi Logo
Petrol Ofisi08 Aralık 2020 18:10

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminizle ilgili irtibat telefonunuz aracılığıyla tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Petrol Ofisi A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Birimi 0800 211 02 29 0555 675 55 55 (7 gün 24 saat)

Mustafa
Mustafa08 Aralık 2020 18:13

Konuya hakim insanlara hayran olmamak elde değil, tebrik ederim iyi personel başka bir şey. Sonrasında sorun yaşayacağım konularda bile aydınlattı. Gelişim adına ilettiklerimiz baki. teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler