Petrol Ofisi  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mustafa'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Petrol Ofisi Aracıma Hasar Verdi, Sorumluluk Almadı

806görüntüleme
Mustafa
Mustafa 14 Eylül 2020 15:43

Petrol Ofisi'nin Gaziemir Atik Petrol istasyonunda benzin aldım ve aracımı oradaki jetonla yıkama makinesine götürdüm. Etrafta hiç kimse yoktu, görevli kimse de yoktu. Sağımda solumda hiçbir yerde bir uyarı yazısı, nasıl yapılacak diye bir tarif yoktu. Hala da yok şu anda.

Ve yıkama makinesi aracımın antenini parçaladı. İçeriye şikayete gittim. Bana "orada uyarı yazısı var, anteni sökmeniz lazımdı" dediler. Beraber gittik. Uyarı yazısı ta geride, LPG tankının tel örgüleri üzerindeydi. Üstelik yan tarafında.

Yani çok arkanızda kalıyor. Ve tabela size doğru bakmıyor. Yan tarafta. Görülmesi mümkün değil, imkansız. Görmeniz için bir hayli geriye gidip yan tarafına bakmanız gerekiyor. Ve ben video çektim. Haklılığım bariz ortada idi.

O yazının yıkama makinesi yakınında, müşterinin görebileceği noktada olması gerekirdi. Fakat istasyon sorumluluğu almadı. 50 TL anten ücreti için saygısız tutum sergiledi.

Çektiğim videoda, tabelanın olmadığı ve orada görevli olmadığı da görülüyor. Bunu Petrol Ofisi merkeze gönderdim. Şikayet oluşturdum. Asıl şaşkınlığım bundan sonra oldu. Merkez de istasyonla görüşmüş ve biz karışamıyoruz, dedi. Buna inanamadım!

Yani koskoca firma, haksız olduğu halde 50 TL'ye tenezzül etti. Hakkımı hiç ettiler. Utanmak ta yok, bu bir sorumsuzluk. Video hala elimde ve dava açacağım. 

Petrol Ofisi Logo
Petrol Ofisi14 Eylül 2020 16:07

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz geri bildirimi ilgili birimlere iletilmiş ve detaylı olarak inceleme başlatılmıştır. Yaşadığınız sürecin koşulsuz müşteri memnuniyetine dönüşmesi öncelikli hedefimizdir. Konuyla ilgili en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.petrolofisi.com.tr’de yer alan İletişim Formu’ndan veya 0800 211 02 29 / 0555 675 55 55 (7 gün 24 saat) numaralı telefondan bize iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Petrol Ofisi A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Birimi

Petrol Ofisi Logo
Petrol Ofisi14 Eylül 2020 16:24

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminizle ilgili irtibat telefonunuz aracılığıyla tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Petrol Ofisi A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Birimi 0800 211 02 29 0555 675 55 55 (7 gün 24 saat)

Mustafa
Mustafa26 Eylül 2020 13:14

Yalan... Hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Hiçbir şey yapılmadı. Koskoca firma 50 TL'ye tenezzül etti. Videoda görünüyor, hiçbir uyarı yazısı yok, personel yok. İstasyon sahibi zaten iş ahlakı olmayan biri tamam anlarım da... Koskoca Petrol Ofisi merkezinin buna sahip çıkmaması, hiçbir şey yapmaması anlaşılır gibi değil. Bir daha asla ülke genelinde petrol ofisiyle işim olmaz. Ulaşabileceğim tüm herkese bunları anlatacağım. Rezalet bir durum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler