17 Kasım 2014

Petlas Lastik(Starmaxx,Milestone) Yanlış Yönlendiriyor.

Kayseri Petlas Lastik(Starmaxx,Milestone) yetkili bayisinden 4 adet yazlık lastik aldım 10. ay içerisinde, ancak bu firmanın sahibi kış geldiğini ve kışlık lastik zorunlu olduğu için kış lastiği almamı söyledi (ekstra olarak). Ancak böyle bir zorunluluk olmadığını öğrendim. Tamamen milli duygularla gidip ülkem kazansın diyerek aldığım lastikleri açıkçası kursağımda bıraktılar. İnsanları yanlış yönlendirerek daha fazla kazanmak isteyen bir kurum.

Fatih 4.844 Okunma

Cevaplar

  • Petlas Lastik Temsilcisi21 Kasım 2014

    Uygulamada kış lastiği otomobiller için zorunlu değildir denilmektedir. Ancak denetimlerde yukarıda açıkladığımız DENETİMLERDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR başlıklı 2 nci maddesinin (a) bendinde belirtilen nedenlerden dolayı, karşılaştığımız tecrübelerimizle sabit olmakla beraber farklı lokasyonlarda farklı uygulamalarla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bu konuda valiliklere de özel yetkiler verilmiştir. Örneğin Kayseri'de bugün bu nedenden dolayı trafik cezası yazılmamış olabilir. Ancak Türkiye'nin diğer illerinde aksi durumlarla karşılaşmak mümkün olmuştur. Olaya sadece bu açıdan bakmamak gerekir. Trafik güvenliğini sağlayan ve aksamasını önleyici, araçta bulundurulması gerekli ve zorunlu olan teçhizatın araçta bulunmaması gibi nedenlerden dolayı da cezai uygulamalarla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Kışın kış lastiğini de bu teçhizatın içine dahil etmek mümkündür. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. SSH Müdürlüğü.

  • Fatih21 Kasım 2014

    İyide bana önermediler zorunlu olduğunu söylediler polislere sordum hususi araçlarda zorunluluk yok ama takarsan iyi olur dediler. sizin öneri dediğiniz olayı zorunlu gibi dayatıyorlar bilmem anlataabiliyormuyum

  • Petlas Lastik Temsilcisi19 Kasım 2014

    T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili yayımlamış olduğu 27/11/2012 tarih ve (2012/KDGM- 07 /DENETİM) sayılı Genelgenin 1. maddesinin (a) ve (ç) bendleri aşağıdaki gibidir. "a) Kış lastiği; üzerinde M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer. ç) Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur." denilmektedir. "A" türü yetki belgesi; ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçların sahip olduğu yetki belgesidir. Ancak genelgenin "DENETİMLERDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR başlıklı 2 nci maddesinin (a) bendinde Kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır.” denilmektedir. Dolayısıyla burada denetimlerde otomobillerin de lastiklerinde kış lastiği özellikleri aranacağı belirtilmektedir. Bu nedenledir ki denetimlerde müşterilerimizin herhangi bir trafik cezası ile karşı karşıya kalmamaları için kış lastiği kullanmalarını tavsiye etmekteyiz. Ayrıca yaz lastiğinin, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda sertleşmesi, kış koşullarında yere tutunamamaya ve kaymaya neden olması, kış lastiğinin kullanılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Müşterilerimizin güvenliği için kışın kış lastiği kullanılmasını şiddetle önermekteyiz. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. SSH Müdürlüğü.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön