31 Ağustos 2015
Yorum Yap
#3605109

Penta Teknoloji Ürünleri Ürün Para İadesi Yerine Değişim İsteğim Kabul Edilmiyor

Vatan Bilgisayar'dan aldığım Logitech g500 marka oyun faresi arızalanmasından sonra 'satıcı' aracılığı ile yetkili servise (Penta) gönderildi. Bir süre sonra da ürünün arızalı olduğu ve para iadesi alabileceğim söylendi.


Fakat ben ürünün değiştirilmesini talep ettim. Bu noktada Penta, bir şey yapamayacağını ve satın aldığım firmayla görüşmem gerektiğini söyledi. Benim 'Tüketici Kanunundan (bkz. Tüketici Kanun'unun 56. maddesinin 3. fıkrası) edindiğim bilgiye göre iade veya değişim için seçme hakkı 'tüketici'ye aittir. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Yetkili dağıtıcı olmasına rağmen ilgilenilmemesinden şikayetçiyim.

H.cahit H.cahit 1.414 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Penta Teknoloji Temsilcisi31 Ağustos 2015

    Sayın Gürlek, 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanun satış sonrası hizmetler yönetmeliği gereği yasal azami servis süresi olan 20 iş günü içerisinde ürününüzün kontrolü yapılarak, stoklarımızda aynı model/muadil ürün olmadığından dolayı ücret iadesine karar verilmiştir. Atıfta bulunduğunuz 56. madde 3. fıkra daha önce onarım hakkını kullanmış olmanız durumunda ürünün tekrar arızalanması halinde seçimlilik haklarınızı yitirmediğinizi anlatmaktadır. İyi çalışmalar..

Ziyaretçi Yorumları