31 Ağustos #10834578

Pegasus'un Yaptığı Sorun!

Koltuk satın almış olduğum uçuşum iptal edildi. Koltuk ücretinin iadesini alabilir miyim? Misafirin isteği dışında uçuşun gecikmeli olarak gerçekleşmesi, iptali veya misafirin seçtiği koltuğa oturtulamaması gibi durumlarda koltuğun iptali ve ücretin kesintisiz iadesi yapılmaktadır.


Uçuşlar için koltuk atamaları check-in işlemi sırasında otomatik olarak yapılmaktadır. Dilediğiniz koltukta uçmak istiyorsanız bilet satın alma aşamasında ücretli koltuk seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca biletinizi satın alındıktan sonra Flypgs.com ana sayfasındaki "Seyahat Hizmetlerimiz > Uçuş ile İlgili Hizmetlerimiz > Koltuk Seçimi" başlığı altından rezervasyon numarası (PNR no...) ve soyadı ile de koltuk satın alma işlemi yapılabilmektedir.


Yukarıda sizin sayfanızda bulunan ve benim yaşadığım problemle ilgili bazı cevaplar yer almaktadır. Acente üzerinden aldığım biletimi eşim ve küçük oğlum beraber oturmak niyetiyle uygulama üzerinden 8. sıra d-e-f koltuklarını seçerek ve ekstradan 17 TL olan bu seçim sonucunda toplam 3 koltuk için 51 TL ödeyerek satın aldım. Havaalanı kontuar görevlisi bana eşim adına seçim yapmamış olduğumu söyleyince, aksi yönde görüş bildirmeme rağmen eşim hiç tanımadığımız kişilerin yanına oturmak zorunda kaldı ve oğlum üzülerek bir daha uçağa binmek istemediğini söyledi. Bir insan, üç kişilik bir aile reisi kendisi ve oğluna yan yana bilet alıp eşini başka birinin yanına oturtur mu, böyle bir mantık hatası olur mu? Bir saatlik yolculuk ailece bizi çok gerdi ve firmanızı kullanmaktan keyif almadık. Sizden ricam gerekli kontrolleri yaparak koltuk seçim ücretimin bana iadesini sağlayınız.

Orçun 558 Okunma

Cevaplar

  • Orçun'un Teşekkür Mesajı08 Ekim

    Kendi hatalarından kaynaklanan dürumu 40 gün üzerine düzelterek ücreti iade eden ilgililere teşekkür ederim.

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön