Pegasus'un Check-in Sorunu

Zafer Zafer20 Ekim 21:53

18/10/2020 11:00 tarihli pc3230 numaralı Szf İzmir'den Samsun'a uçuşu için eşim ve iki ( küçük çocuğum 1 yaş altı) çocuğumla birlikte biletlerimizi check-in yaptırıp 240 numaralı kapıya giriş için beklerken şans eseri koltuk numaralarına baktığımda eşim ve 4 yaşındaki çocuğum için 5a- 5b numaralı koltuk bana ise 11d numaralı koltuğun verildiğini gördüm. Derhal güvenlik noktalarından geri çıkıp durumu anlattığımda zoraki yardımcı olup bu seferde yine yan Yana değil de 5-d numaralı koltuğu verdiler. Sebebinin ise koltuk seçiminin otomatik yapıldığı gibi saçma bir bahane sunarak. 

Pandemi sürecinden hangi nedendir ki ailem ile yolculuk yaparken siz bizim ayrı koltuklarda seyahat etmemizi uygun görüyorsunuz (üç kişi olmasak bu durumu anlarım ama) daha sonra bu durumu belki insanlık yaparlar diye kabin ekibine anlattığımda check-in lemini ücretli kendimiz yapmamız gerektiği gibi saygısızca bu cevapla karşılaştım. Tüm dünya pandemi ile kasıp kavrulurken ayrıca uçakta yan Yana üç koltuğun boş olduğunu gördüğüm halde üç kişilik bir aile nasıl hangi nedenle ayrı ayrı koltuklara verilir akıl işi değil. Buradan bu yorumu okuyan herkese söylüyorum 50 lira 100 lira fazla para verin bir daha asla bu Pegasus ile yolculuk yapmayın. 

Ben rezilliğimi kısaca anlattım yaşadığım olay 45 dakikalık uğraştığım bir olay. Bir daha asla ama asla sizinle yolculuk yapmayacağım.Bu para hırsınızı ve insanlıktan uzak bu tavrınızı sizin gibi kuruluşa hiç yakıştıramadım. Sadece yazıklar olsun. Olayı iyice dolmuş kavramına dönüştürmüşsünüz evet.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler